27 września 2012 ~ komentarze 2

14 urodziny Google

14 urodziny Google - Google DoodleW dniu dzisiejszym nasz żywiciel a zarazem największa wyszukiwarka internetowa Google obchodzi swoje 14 urodziny. W tym uroczystym dniu życzę Google dalszego tak intensywnego rozwoju oraz by w najbliższych latach udało się jej trochę spuścić z tonu i dopuścić konkurencję do głosu by prezentowane wyniki były jak najbardziej naturalne. STO LAT!!! A teraz trochę informacji z Wikipedii.

Google Inc. została założona w 1998 roku przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Amerykanina Larry’ego Page’a i Rosjanina Siergieja Brina. Opracowali oni nowatorską metodę analizy powiązań hipertekstowych – algorytm BackRub, potem przemianowany na PageRank – którą wykorzystali w swoim prototypie wyszukiwarki internetowej. Przedsiębiorstwo przetrwało załamanie rynku dot-comów i rozwijało się od tego czasu dzięki wsparciu prywatnych inwestorów; w roku 2004 spółka weszła na amerykańską giełdę, i od tej chwili doszło do znacznego przyspieszenia jej ekspansji, zakupu serwisów YouTube, Writely i przejęcia kilku innych mniejszych przedsiębiorstw.
Obecnie Google zatrudnia ponad 20 000 pracowników w kilkunastu krajach, wykazuje przychody na poziomie 10 miliardów i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie. Już w ciągu pierwszych czterech lat działalności sprzedaż została zwiększona z początkowych 200 tys. do 1,5 miliarda dolarów. Korporacja znana jest ze swobodnego klimatu pracy, nietypowych przywilejów dla pracowników oraz zasady biznesowej don’t be evil („nie czyń złego” / „nie bądź zły”). W rankingu magazynu Fortune, Spółka zajmuje obecnie czwarte miejsce wśród najlepszych pracodawców.
Główna siedziba spółki mieści się w Mountain View, hrabstwo Santa Clara, w Kalifornii, w USA, na terenie wcześniej należącym do przedsiębiorstwa SGI. W ramach polskiego oddziału – Google Polska – zostało stworzone centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie oraz centrum innowacji we Wrocławiu; funkcjonuje także niewielkie biuro w Warszawie.

14 urodziny Google - Google Doodle

 

Obejrzyj urodzinowe Google Doodle na YouTube

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

2 komentarze to “14 urodziny Google”

  1. anty 27 września 2012 at 06:45 Permalink

    Na pohybel :) to ja się przyłączę do życzeń aby stracili w Polsce na rzecz np: Binga 40-50% rynku, w końcu każdy Goliat ma swego Dawida, każdy Smok napotyka na swej drodze rycerze który może obciąć mu długi ogon :)

  2. Dominik 27 września 2012 at 07:06 Permalink

    100 lat Wujku Google !!


Leave a Reply