05 października 2012 ~ komentarze 3

Czy świeżość jest ważna dla wszystkich typów stron ?

Matt CuttsCzy świeżość jest ważna dla wszystkich typów stron? Jak twierdzi Matt Cutts w opublikowanym w poniedziałek filmie, w zależności od typu strony świeżość będzie miała raz większe a raz mniejsze znaczenie. W filmie Matt wymienia 3 rodzaje wyszukiwań: nawigacyjne, informacyjne i transakcyjne. Nawigacyjne: wyszukiwanie konkretnych zapytań (np. HP czy IBM), informacyjne: najświeższe wydarzenia lub pogoda, transakcyjne: wyszukiwanie produktów. O ile w przypadku stron firmowych świeżość nie ma większego znaczenia i nie jest brana pod uwagę przy tworzeniu rankingu to w przypadku blogów, stron informacyjnych czy serwisów pogodowych jest istotnym wskaźnikiem na który z pewnością warto zwrócić uwagę.

 

Sztuczne odświeżanie strony nie pomaga

Matt wspomina o przypadkach kiedy webmasterzy wierząc w magiczną moc czynnika świeżości codziennie zmieniali szyk zdań na swoich stronach. To nie pomaga. Z tego co pamiętam istnieje wtyczka do WordPress’a, która według wcześniej ustalonej przez nas intensywności zmienia datę publikacji wpisów. Ciekaw jestem czy również z tym poradziły sobie roboty Google.

 

Tegoroczne zmiany dotyczące świeżości

Google co najmniej dwukrotnie w tym roku uwzględniał zmiany w algorytmie, dotyczące wpływu świeżości na ranking. Poniżej wklejam cytaty odnoszące się do świeżości stron z marcowych i majowych zmian w algorytmie o których pisałem tutaj i tutaj.

 

Marcowy Google Update

Starym stronom już dziękujemy

More precise detection of old pages. [launch codename „oldn23″, project codename “Freshness”] This change improves detection of stale pages in our index by relying on more relevant signals. As a result, fewer stale pages are shown to users.

Większa precyzja wykrywania starych stron. [nazwa kodowa „oldn23″, nazwa projektu “Freshness”] Zmiana ta poprawia wykrywanie dawno nie aktualizowanych stron w naszym indeksie poprzez oparcie się na bardziej istotnych sygnałach. W rezultacie użytkownikom wyświetlana jest mniejsza ilość dawno nie aktualizowanych stron.
Niestety zalatuje to trochę dyskryminacją. Może nie do końca, jednak dobrze wiemy, że niektóre branże nie wymagają częstych aktualizacji. Jak w takim razie uchronić się przed spadkiem? Może wystarczy raz na jakiś czas odświeżyć bazę danych, „przewietrzyć” serwer czy też nadpisać istniejące pliki.

 

Majowy Google Update

Świeżość stron

Better detection of major new events. [project codename „Freshness”] This change helps ensure that Google can return fresh web results in realtime seconds after a major event occurs.

Wolne tłumaczenie:
Lepsze wykrywanie nowych, ważnych wydarzeń.. Zmiana ta zapewnia zwrócenie większej liczby świeżych wyników w czasie rzeczywistym, nawet kilka sekund po poważnym zdarzeniu.

Smoother ranking functions for freshness. [launch codename „flsp”, project codename „Freshness”] This change replaces a number of thresholds used for identifying fresh documents with more continuous functions.

Wolne tłumaczenie:
Płynniejsza funkcja rangi dla świeżych wyników. Zmiana ta zastępuje szereg progów stosowanych przy identyfikacji nowych dokumentów z większą ilością funkcji ciągłych.

Better detection of searches looking for fresh content. [launch codename „Pineapples”, project codename „Freshness”] This change introduces a brand new classifier to help detect searches that are likely looking for fresh content.

Wolne tłumaczenie:
Lepsze wykrywanie wyszukiwań poszukujących nowych treści. Zmiana ta wprowadza nowy klasyfikator, który pomoże wykryć wyszukiwania, które poszukują nowych treści.

Freshness algorithm simplifications. [launch codename “febofu”, project codename „Freshness”] This month we rolled out a simplification to our freshness algorithms, which will make it easier to understand bugs and tune signals.

Wolne tłumaczenie:
Uproszczenia algorytmu świeżości. W tym miesiącu rozwijaliśmy uproszczenie naszych algorytmów świeżości, które ułatwiają zrozumienie błędów i sygnałów dźwiękowych.

 

Matt Cutts o wpływie świeżości strony na ranking Google

Kategoria: Google | Tagi:

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

3 komentarze to “Czy świeżość jest ważna dla wszystkich typów stron ?”

 1. Marcin Szczepkowski 5 października 2012 at 08:09 Permalink

  Witam. Na początek bardzo dobrze napisana, treściwa informacja za którą dziękuję.

  Ja się cieszę na myśl o takich zmianach. Uważam że to dobry krok na przód, cieszy mnie trend poprawiania jakości. Jako freelancer zajmujący się tworzeniem stron, aktualizacją treści, marketingiem internetowym itp. to wręcz świetna informacja.

  Co do branż które nie wymagają zbyt częstych aktualizacji: internet to dynamiczne miejsce, to nie budynek którego przebudowa pochłonie majątek stąd też aktualizacja stron to świetny plan na pozostanie na topie. Zawsze można odświeżyć szatę graficzną, zaproponować promocję, pochwalić się ostatnimi statystykami (np. sprzedaży, ilości zawartych kontraktów, projektów w przygotowaniu). Pokazuje że dana firma (strona) dalej funkcjonuje i dba o kontakt z klientem pracując nad jakością treści, oferty itp.

  Osobiście kilkukrotnie zdarzyło mi się znaleźć na stronie sklepu, wybrać produkt a następnie rozczarować po 2-3 dniach że produkt niedostępny od tygodnia a na stronie nikt „nie zdążył” o tym poinformować.

  Sztuczne odświeżanie stron to robinie z odwiedzającego kretyna tylko dlatego że właściciel strony nie jest wystarczająco kompetentny lub działa na zasadzie „zarobić aby się nie narobić”.

  • Wojtek Tyluś 5 października 2012 at 08:13 Permalink

   w 100% zgadzam się z Tobą Marcinie.

 2. Marcin 7 października 2012 at 20:43 Permalink

  #Marcin

  To o czym mówisz to po prostu UEx, gdzie informacje dla czytelnika/klienta muszą być zwyczajnie aktualne. Tak więc znowu koło się zamyka – co jest dobre dla czytelnika jest również dobre dla Google:-)
  Uważam, że każda strona powinna być nawet trochę sztucznie (jeśli trzeba) aktualizowana. WIdać, że www is alive i tyle!
  Ważne są również takie szczegóły jak wszelkie informacje związane z rokiem czyli jest rok 2013 a na naszej www jeszcze widnieje 2012!!!
  PS. Artykuł bardzo konkretny i jakościowy!!!


Leave a Reply