28 września 2012 ~ komentarzy 14

Czynniki wpływające na AuthorRank

Google AuthorRankNa początku września pisałem na temat Google Author Rank i jego wpływu na wyniki wyszukiwania. Z każdym dniem przybywa coraz więcej informacji o rychłym wzroście priorytetu dla AuthorRank przy ustalaniu rankingu w wyszukiwarce Google. W związku z tym postanowiłem pociągnąć ten temat, krótko omawiając czynniki wpływające na AuthorRank. AuthorRank jest z nami od niedawna dlatego też nie wiemy o nim zbyt wiele. Można jednak wyciągnąć już kilka pierwszych wniosków. Dla przypomnienia dodam, że AuthorRank to wskaźnik popularności osoby wśród społeczności użytkowników.

 

Nowość – kolejny plus dla posiadaczy Authorship

Późnym wieczorem, w dniu wczorajszym, na Search Engine Land ukazał się artykuł w którym przedstawiono kolejny dowód na to, że warto posiadać Authorship. Linki bonusowe. Warto przeczytać.

 

Grafika: czynniki wpływające na AuthorRank

Czynniki wpływające na AuthorRank

 

Czynniki wpływające na AuthorRank:

 

Średni PageRank treści autora

Im wyższy PageRank posiada strona na której publikowana jest nasza treść tym większe wzbudzamy zaufanie w oczach Google. Wujek Dobra Rada: Postarajmy się by nasza strona była w pełni zoptymalizowana i spełniała wytyczne Google dla Webmasterów. Okraszajmy treść w nasze zdjęcia lub nakręcone przez nas filmy.

 

Średnia liczba +1 lub udostępnień

Dbajmy oto by nasza treść była wartościowa i przyciągała czytelników, ci w zamian odwdzięczą się nam +1 lub udostępnieniem naszej treści. Im wyższa będzie średnia liczba tych dwóch wskaźników na jeden post tym lepiej dla naszego AuthorRank’u. Wujek Dobra Rada: Wrzucając treść do naszego strumienia Google+ dodawajmy do niej powiązany tematycznie obrazek lub film. Zanim wkleimy link, załączmy zdjęcie, dopiero potem link – wtedy nasz wpis będzie większy rozmiarowo a duże, interesujące zdjęcie nie pozwoli zgubić się naszej treści w gąszczu informacji.

 

Liczba kręgów w których znajduje się autor

Jeżeli będziemy pisać i udzielać się „z głową” na Google+ więcej ludzi zechce obserwować nasz profil. Tym samym trafimy do większej liczby kręgów. Wujek Dobra Rada: Starajmy się dodawać do swoich kręgów ludzi, którzy udzielają się w tematyce odpowiadającej naszej branży. Stwórzmy dla nich specjalny krąg. Śledząc ich dodatkowo będziemy na bieżąco z branżowymi nowinkami.

 

Wzajemne relacje pomiędzy autorami o wysokim AuthorRank

Miejmy na uwadze kogo obserwujemy i z kim konwersujemy. Okazuje się, że klikanie na oślep tylko po to by śledzić jak najwięcej osób mija się z celem. Google stawia na jakość, nie na ilość. Wujek Dobra Rada: Posiadając już w swoich kręgach „wyselekcjonowaną” grupę ludzi z naszej branży stopniowo rozpocznijmy z nimi konwersację. Nawiązujmy z nimi kontakt. Rozmowa nie musi toczyć się wyłącznie w strumieniu czy w komentarzach. Google+ udostępniło nam Chat! I co najważniejsze – jeżeli ktoś prosi o pomoc a my znamy odpowiedź – nie czekajmy, pomóżmy! Nawet jeśli nie jesteśmy do końca pewni odpowiedzi, pokażmy, że nam zależy na pomocy innym. To z pewnością pomoże w nawiązywaniu kontaktów. Zresztą to chyba dla nas nic nowego prawda – istnieje coś takiego jak życie w realu ;)

 

Liczba i jakość witryn w których publikowana jest treść

Może okazać się, że jedna strona na której publikujemy treść może okazać się za mało. Wujek Dobra Rada: Jeżeli posiadamy tylko jedną swoją stronę możemy skorzystać z usługi jaką są wpisy gościnne. Ten sposób dotyczy zwłaszcza blogerów lecz nie tylko. Niemalże każda branża „posiada” strony informacyjne, reklamowe bądź po prostu blogi branżowe. Nawet producent szambiarek, jeśli tylko będzie chciał, jest w stanie napisać obszerny poradnik na temat jego szambiarek, w jak subtelny sposób i z jaką gracją potrafią opróżnić swoją zawartość. Takich „subtelnych” przykładów można napisać wiele. Ważne jest by zrozumieć, że każda branża jest do zareklamowania i jeśli się chce to można zdobyć Klientów!

 

Poziom zaangażowania w treści publikowane na Google+

Plusjedynkujmy, udostępniajmy i komentujmy treści publikowane przez innych użytkowników Google+. Wujek Dobra Rada: Pamiętajmy – wszystko z głową! Nikt nam nie każe klikać przy każdym świeżo opublikowanym wpisie w strumieniu G+. Bierzmy udział w HangOut’ach, organizujmy wydarzenia, twórzmy galerie zdjęć. To co teraz napiszę nie każdemu może się spodobać – nasz strumień udostępniajmy publicznie, zwiększymy wtedy szanse na „pozyskanie” nowych obserwatorów.

 

Poziom zaangażowania autora na swojej stronie

Czujemy się lepiej na stronach, które tętnią życiem. Strony „wizytówki” odchodzą w niepamięć. Wujek Dobra Rada: Posiadasz n.p. firmowego bloga. Włącz na nim możliwość komentowania wpisów, odpowiadaj na pytania Klientów i angażuj ich w różnego rodzaju akcje na stronie. Jeżeli Twoja działalność na to pozwala – organizuj konkursy.

 

Wskaźnik jakości witryn zewnętrznych

Komentujesz wpisy na różnych stronach czy forach, często wklejając link do swojej witryny bądź podając swojego mejla. Rób to z głową! Nie spamuj! A co najważniejsze – wybieraj do tego celu tylko i wyłącznie witryny zaufane, które słyną z renomy – nie komentuj i nie wklejaj linków gdzie popadnie. Komentuj i konwersuj naturalnie. Wujek Dobra Rada: Dobrą radą jest komentowanie na stronach powiązanych tematycznie. Uwaga leci Tips! W sumie już o tym pisałem ale chciałbym przypomnieć bo jak się okazuje to dość istotne, sprawa dotyczy kliknięć +1 poza Google+. Niedawno podczas HangoutOnAir z Johnem Mullerem padło pytanie czy Google uwzględnia w swoim rankingu sygnały i linki z zakładki +1 (profil Google+). Padła odpowiedź TAK (więcej dowiecie się z tego wpisu na blogu). W związku z tym należy wykonać dwie jakże proste czynności. Po pierwsze należy, edytując swój profil G+, wejść do zakładki „+1-ki” i zaznaczyć „Pokazuj tę kartę w profilu”. Druga czynność jest jeszcze prostsza – należy klikać +1 tylko przy „dobrych” stronach, które według nas rzeczywiście niosą za sobą wartościową treść.

 

Liczba subskrybentów kanału YouTube

Własny kanał na YouTube jest ostatnio w modzie. Wujek Dobra Rada: Załóż kanał YouTube, zoptymalizuj go umieszczając w nim opis Twojej firmy, wrzuć linki do pozostałych Twoich profili np. w serwisach społecznościowych. Zamieszczaj w nim filmy przedstawiające np. działalność Twojej firmy (bądź bloger – film z wakacji). Niech będą również dobrej jakości merytorycznej, takiej, która zachęci innych do subskrybowania kanału a także głosowania, komentowania oraz udostępniania Twoich filmów. Tips! W opisie filmu zamieszczaj link do któregokolwiek ze swoich profili lub bezpośrednio do swojej strony koniecznie z „http://” – wtedy wyświetli się jako link klikalny.

 

Liczba i jakość sygnałów płynących z profili społecznościowych

Google śledzi Cię na każdym kroku, dlaczego zatem nie miałby śledzić Cię chociażby na Facebooku, Twitterze czy LinkedIn? Sprawianie dobrego wrażenia wyłącznie na Google+ to stanowczo za mało. Musisz być czujnym wszędzie gdzie tylko zostawiasz po sobie ślad. Wujek Dobra Rada: Załóż i sumiennie prowadź profile w serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn, GoldenLine, YouTube, Pinterest i innych. Tips! Nasze konto Twitter można w prosty sposób podpiąć pod konto na Facebooku (wpisy będą publikowane na Twitterze automatycznie, bez naszej dalszej ingerencji) – tym samym podwajamy liczbę linków oraz zwiększamy nasze szanse na dotarcie do potencjalnego Klienta. Jeśli chodzi o Pinterest, trochę się już o nim opisałem dlatego w czystym sercem odsyłam do lektury.

 

Osiągnięcia autora poza siecią

Wydarzenia ze świata realnego również mogą pomóc naszej firmie czy stronie WWW. Poinformuj Google o tym. Wujek Dobra Rada: Wydałeś książkę, zdjąłeś kota z drzewa czy też zbierasz nakrętki za potrzebującego dzieciaka. Informuj, dziel się lub chwal się takimi informacjami w sieci. One też mają znaczenie. Dla przykładu: wydałeś krótki przewodnik po swojej okolicy w formie papierowej. Wrzuć go w sieć również w n.p. w formie pliku pdf,  dodatkowo dodając do przewodnika link do swojej strony bądź podaj adres mejlowy.

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

14 komentarzy to “Czynniki wpływające na AuthorRank”

 1. tetsuo 28 września 2012 at 06:57 Permalink

  Dobra robota. Tylko kto miałby czas to wszystko ogarnąć..

  • Wojtek Tyluś 28 września 2012 at 07:10 Permalink

   No niestety, SWL tego nie ogarnie :)

 2. Adrian 28 września 2012 at 07:14 Permalink

  Zobacz także news z 21.09:
  http://www.seomoz.org/blog/how-to-prepare-for-authorrank-and-get-the-jump-on-google

  • Wojtek Tyluś 28 września 2012 at 07:19 Permalink

   Właśnie ten wpis Mike’a mnie zainspirował o czym nie omieszkałem napisać na końcu ;)

 3. Garsi 28 września 2012 at 07:38 Permalink

  Sporo tych czynników, ale artykuł jak najbardziej ciekawy i do zastosowania. ;)

 4. Paweł Rabinek 28 września 2012 at 07:54 Permalink

  Ciekawy artykuł Wojtku, oby więcej takich na Twoim blogu! :) Czy aby na pewno PR moich stron ma wpływ na author rank, to dla mnie trochę dziwne…

  • Wojtek Tyluś 28 września 2012 at 08:30 Permalink

   a dlaczego nie? zacznij podpisywać się na spamerskich preclach ;)

 5. ziomziom 28 września 2012 at 09:13 Permalink

  Przecież to są same teorie. Wymysły tego gostka z seomoz. Pełno tam takich jak on.


Leave a Reply