10 stycznia 2012 ~ komentarzy 9

Dalsza integracja SERP z Google+. Trzy poważne zmiany

Inside Google SearchOd dłuższego czasu możemy zaobserwować ciągłe prace Google nad personalizacją wyników wyszukiwania. Prace te zdecydowanie nabrały tempa po uruchomieniu Google+. W dniu dzisiejszym twórcy Google ogłosili trzy kolejne zmiany, które mają zrewolucjonizować SERP. To co było do przewidzenia to kierunek rozwoju Google, czyli personalizacja wyników poprzez integrację z Google+.

 

1. Personalizacja wyników

Dzięki funkcji personalizacji wyników, prócz tradycyjnego wyszukiwania, po kliknięciu w zaznaczony zieloną strzałką przycisk, Google oferuje nam wyszukiwanie według tego co lubią nasi znajomi …oczywiście znajomi z Google+. Po kliknięciu naszym oczom ma pojawić się lista, która owszem ma zawierać również standardowe wyniki (na poniższym zdjęciu widoczna Wikipedia) ale jednocześnie ukaże się lista stron polecanych przez znajomych za pomocą przycisku +1 lub też gdy ktoś z nich doda link na swoją „tablicę” Google+. Lista ta ma być również wzbogacona o zdjęcia oraz treść znajdującą się nad wynikami a informującą nas o tym, kto naszych znajomych poleca podobne wyniki.
Ponadto w wynikach mają pojawić się zdjęcia zamieszczone przez nas samych lub naszych znajomych na profilu Google+, Picasa (zaznaczone na poniższym obrazku żółtą strzałką) oraz filmy video.

Personalizacja wyników wyszukiwania Google

2. Wyszukiwanie profili

Google wprowadza wyszukiwarkę profili osób posiadających konta na Google+. Do tej pory z takiej przyjemności skorzystał strony firmowe (nie wszystkie).
Od teraz wpisując imię i nazwisko, dzięki autouzupełnianiu, naszym oczom ukaże się podpowiedź naszego profilu na Google+, co na poniższym zdjęciu zaznaczone zostało zieloną strzałką.
Według mnie ta funkcja zainteresuje szczególnie tą część internautów (osoby publiczne, politycy, sławne osoby czy też blogerzy), której zależy na promocji w sieci. Dodatkowo, jeżeli posiadamy popularne imię i nazwisko i mamy problem z przebiciem się przez setki Janów Nowaków, Google wprowadza wyszukiwarkę po zawodzie lub po pełnionej przez nas funkcji. Przykładowo nazywam się Jan Nowak i jestem cieślą, po wpisaniu samego imienia i nazwiska Google podpowie nam kilku innych bardziej znanych Janów Nowaków. Dopisując do imienia i nazwiska nasz zawód „cieśla” Google wyeksponuje nasz profil.
Te wszystkie dane zapożyczone są oczywiście z Google+ dlatego taż ważne staje się gruntowne uzupełnienie naszych profili.

Wyszukiwarka profili Google+

3. Ludzie i profile na Google+

Trzecia wprowadzana zmiana polegać ma na dodaniu pola po prawej stronie wyników wyszukiwania, które będzie wyświetlać co dane osoby powiedziały ostatnio na swoich profilach Google+. Pole to zostało zaznaczone żółtą strzałką na obrazku poniżej. Wyświetlane osoby te mają być dopasowane do tematyki frazy jakiej w danej chwili poszukujemy. Według Google przyczyni się do zainicjowania dyskusji z tymi osobami poprzez Google+.

Pole Ludzie i Strony na Google+

Bezpieczeństwo

Ponieważ wprowadzane zmiany powodować będą, że innym internautom ukażą się nasze profile, zapewnia, że dzięki wprowadzeniu szyfrowania SSL w Google+ nie musimy się niczego obawiać.
Ma w tym pomóc również przycisk (obraz poniżej), który będzie znajdować się  nad wynikami wyszukiwania (tzw. Toggle) dzięki któremu będziemy mogli zadecydować jakie wyniki chcemy oglądać, czy te spersonalizowane czy standardowe. Zmiana taka ma trwać tylko przez jedną sesję wyszukiwania, możemy zmieniać ją za każdym razem lub skorzystać ze zmiany domyślnych ustawień.

Przyciski zmiany opcji podglądu wyników tzw. Toggle

Zobacz film

 

Ciekaw jestem jak najnowsze zmiany w wynikach wyszukiwania Google przełożą się w jakimś stopniu na branżę SEO ?

Źródło tekstu i obrazków: http://www.google.com/insidesearch/plus.html
http://googleblog.blogspot.com/2012/01/search-plus-your-world.html

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

9 komentarzy to “Dalsza integracja SERP z Google+. Trzy poważne zmiany”

 1. Wojtek 11 stycznia 2012 at 10:23 Permalink

  No i mamy oficjalne stanowisko Google Polska (byłem pierwszy ;) ) –> http://googlepolska.blogspot.com/2012/01/twoj-swiat-w-wyszukiwarce.html

 2. Przemek Sztal 11 stycznia 2012 at 11:14 Permalink

  Matt Cutts też się tym jara: http://www.mattcutts.com/blog/search-plus-your-world/ :D

 3. Wojtek 11 stycznia 2012 at 13:51 Permalink

  Matt chwali się wszystkim ;) Ostatnio na G+ pokazał się w masce/głowie konia ;)

 4. Przemek Sztal 11 stycznia 2012 at 14:08 Permalink

  Ale nie o wszystkim pisze na swoim blogu ;-) Konia widziałem, Matt wygląda zacnie :D

 5. Wojtek 11 stycznia 2012 at 18:07 Permalink

  Moje pierwsze „zabawy” z nowym wyszukiwaniem:
  1. osoba –> http://wojtektylus.com/wp-content/uploads/2012/01/inside-google-results-pol-2012-1.png

  2. personalizacja wyników –> http://wojtektylus.com/wp-content/uploads/2012/01/inside-google-results-pol-2012-2.png


Leave a Reply