29 maja 2012 ~ komentarzy 7

Dlaczego warto weryfikować wpis firmy w Google Maps?

Lubelska Izba Lekarska na Google MapsWszyscy są szczęśliwi, kiedy ich wpis w Google Maps wyświetla się w wynikach wyszukiwania na żądaną frazę. Wiele osób posiadających taki wpis swojej firmy nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że mieć wpis w mapach a mieć wpis zweryfikowany to dwie diametralnie rożne rzeczy. Kilka dni temu pisałem dlaczego warto posiadać wpis swojej firmy w Google Maps. Dziś, na przykładzie wpisu w mapach Google Lubelskiej Izby Lekarskiej w Lublinie pokażę jak ważna jest weryfikacja posiadanego wpisu.

Oczywiście warto dodać, że nie każdy wpis w Google Maps został dodany “ręcznie”, spora część wpisów “pobierana” generowana jest z danych jakie znajdują się w serwisach gromadzących dane firm chociażby pkt.pl. Istnieją jeszcze przypadki kiedy to dane mogą ulec “pomieszaniu” w przypadku stosowania domen regionalnych. W tym przypadku jest to lublin.pl, która podobno i tak nie jest domeną regionalną ale to już historia na inny wieczór. Podejrzewam, że w przypadku Lubelskiej Izby Lekarskiej było podobnie.

Nie zmienia to jednak faktu, że będąc “wyręczonymi” przez wspomniane powyżej serwisy, nie musimy dokończyć weryfikacji takiego wpisu.

Pisząc ten artykuł zauważam pewną poprawę w stosunku do stanu jaki zastałem kilka dni temu. W chwili obecnej motocykl ustąpił miejsce budynkowi LIL, jednak w rozwinięciu nadal się tam znajduje a sam wpis wciąż jest niezweryfikowany.

 

Lubelska Izba Lekarska szuka posiadaczy motocykli

Kilka dni temu zostałem poproszony o odebranie osoby spod budynku Lubelskiej Izby Lekarskiej, która znajduje się przy ul. Chmielnej 4 w Lublinie. Nie chcąc błądzić i tracić czas na szukanie budynku postanowiłem, że sprawdzę lokalizację w Google Maps. Z wrażenia postanowiłem zrobić zrzut ekranu, który prezentuję poniżej:

Lubelska Izba Lekarska na Google Maps

Moim oczom ukazał się wpis Lubelskiej Izby Lekarskiej, który jako obrazek główny posiadał zdjęcie …motocykla. Wchodząc dalej, do wpisu można ujrzeć więcej tematycznie powiązanych z medycyną …motocykli:

Lubelska Izba Lekarska w Google Maps

Nie byłoby w tym nic dziwnego wiedząc, że wpis jest niezweryfikowany gdyby nie fakt, że zdjęcia motocykli są pobrane z konkretnej strony a co za tym idzie po kliknięciu w nie przekierowują na nią (pierwszy link, drugi link), która nijak ma się do profesji Lubelskiej Izby Lekarskiej. Żeby całej sprawie nadać jeszcze większego smaczku zdjęcia motocykli znajdują się na stronie LIL – nie są “pobrane” z innej strony, która posiada wpis np. w pkt.pl. Nie jest też inną stroną lecz zamieszczoną na domenie regionalnej lublin.pl. Jak to więc możliwe? Nie zagłębiając się w temat podejrzewam, że być może administrator lub któraś z osób mających dostęp do serwera, na którym znajduje się strona Lubelskiej Izby Lekarskiej i tam zamieściła tam informacji o swoim motocyklu. Bądź co bądź cała sprawa wygląda komicznie i z pewnością wymaga interwencji administracji.

W ciągu ostatniego czasu kilkukrotnie natknąłem się na niezweryfikowany wpis firmy w Google Maps, która posiadała tylko poprawny tytuł oraz lokalizację, natomiast całą resztę stanowiły dane bezpośredniej konkurencji, dane typu numer telefony, strona internetowa, zdjęcia a także adres email. Niech powyższy przypadek wpisu Lubelskiej Izby Lekarskiej w Google Maps będzie przykładem dlaczego warto weryfikować swoje wpisy. Tych, którzy nie wiedzą jak zweryfikować swój wpis w Google Maps odsyłam do wyszukiwarki, jednocześnie informując, że sam niebawem postaram się popełnić takowy instruktarz.

 

Niniejszy wpis nie służy dyskredytowaniu Lubelskiej Izby Lekarskiej w jakikolwiek sposób. Podany przykład posłużył jako wzór do pokazania internautom jak się robić nie powinno.

 

Kategoria: Google | Tagi:

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

7 komentarzy to “Dlaczego warto weryfikować wpis firmy w Google Maps?”

 1. zgred 29 maja 2012 at 06:58 Permalink

  Rewelacja :) Ja z kolei nie moge doprosić sie zmiany w Mapach kodu … cały czas 3 ostatnie cyfry to 001 :D

 2. Wojtek 29 maja 2012 at 07:06 Permalink

  Mam jeden taki przypadek, gdzie wpis jest teoretycznie zweryfikowany, jest panel, widzę czynności oraz ruch z poszczególnych fraz, jednak we wpisie nadal gości tekst „jesteś właścicielem?”… :|

 3. Luke 31 maja 2012 at 11:32 Permalink

  Dziś zwrócono mi uwagę, że nastąpiła zmiana w wyświetlaniu map. Więcej informacji prowadzi teraz do zakładki lokalne profilu Google+. Prezentując obszerną stronę danej firmy.

 4. Mni 6 lipca 2014 at 18:36 Permalink

  Adresy typu serwer/~nazwa to typowy dla systemów unixowych sposób dostępu do katalogów użytkowników. A użytkownicy mogą sobie w ten sposób zamieszczać własne strony www w ramach głównej domeny serwera.

  Kiedyś było to na tyle popularne, że każdy wiedział, że strony z tyldą po domenie nie mają nic wspólnego z głównymi stronami i są stronami prywatnymi.
  Dziś nawet w google ta wiedza zanikła.


Leave a Reply