03 lutego 2012 ~ 0 komentarzy

Donald Tusk wstrzymuje ratyfikację ACTA

Stop ACTAPremier Donald Tusk podjął decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA co najmniej do końca 2012 roku. Donald Tusk powiedział również, że podchodził do całej sprawy „za bardzo dwudziestowiecznie” oraz nie wykluczył całkowitego braku akceptacji dla ACTA. Powodem tej decyzji ma być konieczność przeprowadzenia szerokich konsultacji i starannej analizy umowy. W poniedziałek odbędzie się debata dla wszystkich zainteresowanych w sprawie ACTA.

Donald Tusk:

– nie można wykluczyć braku akceptacji dla umowy ACTA. – Dopóki nie wyjaśnimy sobie wszystkich wątpliwości – co prawdopodobnie będzie oznaczało także wszczęcie procesów legislacyjnych w odniesieniu do krajowego prawa – tak długo zawieszony będzie proces ratyfikacji ACTA i nie można wykluczyć, że w finale będzie oznaczało to brak akceptacji dla tej umowy

oraz

– Ja, może z racji daty urodzenia, podchodziłem do tej kwestii za bardzo dwudziestowiecznie. (…) Musimy to nadrobić.

 

Pozostaje nam wierzyć, że jedynym powodem zawieszenia procesu ratyfikacji ACTA, było rzeczywiste zwrócenie uwagi na problem kontrowersyjnych zapisów w umowie a nie rachunek polityczny.

 

Czy da się zawiesić proces ratyfikacji ACTA ?

Piotr Schram, prawnik ekspert prawa międzynarodowego w rozmowie z tvn24.pl powiedział, że w prawie międzynarodowym nie istnieje pojęcie „zawieszenia” procesu ratyfikacji:

– jeśli nawet Polska nie ratyfikuje ACTA, a zrobi to Parlament Europejski (głosowanie planowane jest na połowę tego roku), wtedy i tak umowa będzie nas obowiązywać. – Niezależnie od tego, czy ratyfikujemy, czy premier wstrzyma procedurę czy też nie, może się okazać, że to porozumienie wejdzie w życie.

 

 

Źródło: http://www.tvn24.pl/

Kategoria: Różności | Tagi:

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

Leave a Reply