25 września 2012 ~ komentarzy 8

EdgeRank – z czym to jeść i jak z nim wygrać

EdgeRankJakiś czas temu Facebook wprowadził algorytm o nazwie EdgeRank, który decyduje o tym czy dany wpis, opublikowany na jednym z fanpage’y, które lubicie, zostanie opublikowany na Waszej tablicy. Być może dopiero teraz pierwszy raz uzmysłowiliście sobie dlaczego na Waszych tablicach ostatnio jest tak mało wpisów. A to wszystko przez EdgeRank. Po co powstał EdgeRank? Algorytm EdgeRank powstał m.in. po to by walczyć z fanpagemi pełnymi fikcyjnych lajków. Teraz już nie wystarczy mieć fanpage z 300 tysiącami lajków. Trzeba walczyć o czytelników, angażować ich w naszą działalność. I bardzo słusznie! Ale od początku.

 

Co to jest EdgeRank

Tak jak napisałem powyżej EdgeRank jest algorytmem odpowiedzialnym za wyświetlanie contentu fanpejdży w kanałach aktualności użytkowników. Na Edge Rank składają się 3 czynniki: stopnień powiązania (affinity), zaangażowania (edge weight) oraz czasu (time decay).

stopień powiązania (Affinity)
Wielkość współczynnika Affinity bazuje na intensywności interakcji pomiędzy użytkownikami. Fani, bądź przyjaciele, z którymi regularnie zachodzi interakcja otrzymają wysoki ranking Affinity. Wskaźnik ten jest skonstruowany w taki sposób, że nie można go podwyższyć ciągle klikając we wpisy na danej tablicy. Nie są premiowane interakcje „jednostronne”. Jednakże istnieje prawdopodobieństwo, że jeżeli będziemy konsekwentnie „lajkowali” i komentowali wpisy danego użytkownika on też skomentuje nasze wpisy i nasz wskaźnik Affinity podwyższy się.

Zaangażowanie (Level of Interaction)
Aktywność aktywności nie równa. Facebook wyżej ceni sobie interakcje, które wymagają większego wysiłku, gdyż takie oceniana jest jako pochodząca z bardziej zaangażowanego użytkownika. Przykładowo pozostawienie komentarza jest premiowane wyżej, niż klikniecie w przycisk „Lubię to”. Obiekty, którym przyznano wysokie wartości poziomu interakcji wyświetlają się wyżej na tablicach użytkowników Facebooka.

Czas (Timeliness)
W tym przypadku zasada przyznawania wysokich rang jest prosta. Premiowane są obiekty nowsze. Tak więc im starszy obiekt tym prawdopodobieństwo, że będzie wyemitowany wyżej maleje. EdgeRank jest iloczynem trzech powyższych czynników.

 

Obszerny poradnik EdgeRank od Buddy Media

Dla zainteresowanych, chcących bardziej zgłębić tajemne moce facebookowego EdgeRank odsyłam do podręcznika EdgeRank przygotowanego przez Buddy Media.

 

Infografika pomocna w „walce” z EdgeRank

Poniżej znajduje się infografika, pokazująca jak odnieść sukces w „walce” z facebookowym EdgeRank. Infografika jest w języku angielskim ale chyba nie będziecie mieli większych problemów z jej rozszyfrowaniem.

EdgeRank

 

Źródło grafik: [ikona] , [infografika]
Opis 3 czynników pochodzi ze strony semahead.pl

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

8 komentarzy to “EdgeRank – z czym to jeść i jak z nim wygrać”

 1. Karlosky 25 września 2012 at 15:46 Permalink

  Ale link do podręcznika to jakoś nie chce działać…

  • Wojtek Tyluś 25 września 2012 at 16:10 Permalink

   Dzięki Karlosky
   Faktycznie, usunięto pdf :/ najgorsze jest to, że szukam i znaleźć nie mogę…
   Jakby komuś udało się odnaleźć pdf z 2012 będzie bardzo miło jak wrzuci go w komentarze :)

 2. Mariusz Kołacz 25 września 2012 at 17:28 Permalink

  Witaj Wojtku!
  Czy o ten PDF chodziło?
  http://www.dentalcare.com/media/en-US/practice-mgmt/Facebook-EdgeRank%5B1%5D.pdf

  • Wojtek Tyluś 25 września 2012 at 17:37 Permalink

   Tak, ten, wielkie dzięki Mariusz ;)
   Link poprawiony.

 3. Tomasz 12 marca 2013 at 20:38 Permalink

  Widzę, że skorzystałeś z grafiki mojego autorstwa: http://szemborski.com/index.php/witaj-swiecie/
  Co z tym zrobimy ??

  • Wojtek Tyluś 12 marca 2013 at 20:48 Permalink

   Na dole wpisu cały czas znajduje się link do źródła obrazka [widzę, że zmieniło się źródło, mogę poprawić], nigdy nie przywłaszczałem sobie czyjejś pracy.
   Jeżeli uważasz, że podanie, źródła to za mało daj znać a usunę Toją grafikę wraz z linkiem do źródła.

   • STaN 6 sierpnia 2013 at 07:38 Permalink

    widzę, że kolega Tomasz już nie odpowiedział ! A co byście mieli z tym zrobić?
    Wojtek tego nie potrzebuje, a jak nie chcesz linka i reklamy do swojej strony to z pewnością nie zrobi to żadnego problemu :)


Leave a Reply