15 stycznia 2013 ~ 0 komentarzy

Facebook Graph Search

Facebook Graph SearchWyszukiwarka Facebooka z prawdziwego zdarzenia? To musiało kiedyś nastąpić. Podczas trwającej jeszcze konferencji Mark Zuckerberg ogłosił uruchomienie Facebook Graph Search. Google jednak może spać spokojnie – Facebook Graph Search będzie wyszukiwarką potężnej bazy informacji zawartych w samym Facebooku. Graph Search będzie natomiast partnerem Bing’a. Opcje oraz sposób w jaki będzie działać nowa wyszukiwarka są niesamowite, więcej informacji na ten temat znajdziecie w ustawieniach prywatności na Facebooku. Wiele cennych informacji odnajdziecie również w relacji z konferencji Facebooka na Antyweb.

 

Wyszukuj jak nigdy dotąd

Facebook Graph Search wprowadza bardzo ciekawy sposób wyszukiwania przy pomocy pełnych pytań i tak dla przykładu możemy użyć fraz:
– „kto z moich znajomych z Lublina lubi zespół Red Hot Chilli Peppers?”
– „kto z moich znajomych odwiedził w ostatnim czasie Sandomierz?”
– „zdjęcia moich znajomych wykonane w Warszawie przed 2012”

Nie chwaląc się znam osobę w Performance Media, która w październiku 2010 r. „przepowiadała” taki sposób wyszukiwania informacji w Google.

 

Na początek Facebook Graph Search dla wybranych w USA

Na stronie ustawień prywatności czytamy:

W trosce o przyjemne korzystanie z wyszukiwania w socjogramie Facebooka zaczynamy od udostępnienia wersji beta ograniczonej liczbie użytkowników Facebooka korzystających z serwisu w amerykańskiej wersji językowej.

Jeżeli chcemy skorzystać wcześniej od pozostałych możemy zgłosić taką chęć.

 

Sprawdź swoje ustawienia prywatności na Facebooku

Z wejściem Facebook Graph Search wiążę się kilka istotnych faktów. Logiczne jest, że żeby ktoś mógł nas odnaleźć musimy udostępniać pewne informacje. Jednak czy na pewno chcemy udostępniać np. wszystkie swoje zdjęcia? W tym celu potrzebne będzie przejrzenie swoich ustawień prywatności już teraz oraz po wprowadzeniu do Polski nowej wyszukiwarki Facebooka – zdarzało się, że po wprowadzeniu nowej funkcjonalności nasze wcześniejsze ustawienia były przywracane do standardowych. Na stronie Facebooka czytamy:

Wyszukiwanie w socjogramie Facebooka pozwala wyszukiwać wszystkie treści udostępnione Ci na Facebooku. Z kolei inni użytkownicy będą mogli łatwo odnaleźć treści, które im udostępniasz, w tym treści udostępnione publicznie. W ramach tej funkcji różne osoby zobaczą różne wyniki.

 

Zobacz jak zmienić ustawienia prywatności na Facebooku

Zobacz prezentację Facebook Graph Search

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

Leave a Reply