17 lutego 2012 ~ 1 komentarz

Google chce pokazywać mniej wyników na stronach?

Google wyświetla mniej wyników na niektóre zapytaniaGoogle testuje wyświetlanie mniejszej liczby wyników na na pierwszych stronach w swojej wyszukiwarce? Jak zauważył Barry Schwartz, w Google UK, na niektóre zapytania, Google prowadzi do kilku lub nawet tylko jednego wyniku wyszukiwania. Wyniki te są zazwyczaj ściśle związane z jednym źródłem informacji. Błąd czy zamierzone działanie ze strony Google? Nikt z Google nie zabrał jeszcze w tej sprawie głosu. Opisywane wyniki wyświetlały się np. na zapytanie „bbc football”. Sprawdziłem i otrzymałem poniższy wynik:

Wyniki wyszukiwania dla frazy bbc football w Google UK

 

Błąd czy celowe działanie

Dopóki Google nie ujawni swojego oficjalnego zdania na ten temat, można się tylko domyślać czy jest to błąd czy może działanie, mające na celu wyświetlenie tylko tego co według Google jest tym najlepszym wynikiem, oczywiście zakładając, że sprawa dotyczy niektórych, szczegółowych zapytań. Sprawa dotyczy tylko pierwszej strony wynikowej, na dalszych jest już po staremu.
Jeden z forumowiczów webmasterworld.com stwierdził:

Wydaje mi się, że Google wyczuwając intencje użytkownika szukającego konkretnego zapytania jest mocno nastawiony na pokazanie mu tylko dokładnych wyników dla BBC football. Myślę, że w tym kontekście ma to sens

 

AdWords 2.0

Prezentowanie pojedynczych wyników może być również wykorzystywane jako świetna reklama. Kto wie czy Google nie zmierza właśnie w tym kierunku (przy frazach brandowych)? Taka pierwsza strona wynikowa z pewnością może świetnie zastąpić reklamy AdWords, które przez część z nas są z góry odrzucane podczas poszukiwań. Nowy sposób wydaje się być bardziej „sprytny”, nie trzeba kombinować z odcieniami tła pod AdWords a internautom wydaje się, że jest to naturalny wynik.

 

Sztuczny Matt Cutts

Ciekawostką niech będzie fakt, że w komentarzach pod artykułem Barry’ego Schwartz’a, głos zabrał sam Matt Cutts. Jak twierdzi Barry, to nie jest prawdziwy Matt, ktoś podszywa się pod niego dodatkowo wykorzystując jego avatar.

 

Źródło: http://searchengineland.com/google-removing-search-results-when-they-know-the-answer-111940

Kategoria: Google | Tagi:

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

One Response to “Google chce pokazywać mniej wyników na stronach?”

  1. darseo 18 kwietnia 2013 at 19:51 Permalink

    To chyba moja pierwsza wizyta na bogu a tu takie ciekawe informacje ;) Mi się jeszcze tak ograniczone wyniki nie pokazały. Chyba trzeba zacząć czytać częściej owego bloga.


Leave a Reply