21 lutego 2012 ~ 0 komentarzy

Google Hotel Finder – wyszukiwarka hoteli

Google Hotel FinderJakiś czas temu Google ogłosiło wypuszczenie Hotel Finder – narzędzia pomagającego przy wyszukiwaniu hoteli i rezerwacji noclegów. Dzięki tej wyszukiwarce, pomimo jej testowej fazy, bez problemu znajdziemy nocleg w polskich miastach. Możliwości Hotel Finder są imponujące, a biorąc pod uwagę fakt, że narzędzie to jest dopiero w fazie testowej możemy spodziewać się kolejnych funkcji ułatwiających znalezienie odpowiedniego noclegu. Prezentacja poszczególnych hoteli, okraszonych ładnymi zdjęciami z pewnością przyciągnie więcej potencjalnych Klientów niż w przypadku Google Maps. Narzędzie to dobrze opisał Przemek Sztal z Performance Media dlatego pozwolę sobie ominąć szerszy opis funkcjonalności. Skupię się natomiast na innych aspektach dotyczących wyszukiwarki Hotel Finder. Dodam tylko, że mi Google Hotel Finder przypadł do gustu.

 

Dane w Google Maps

Jak widać Google „inwestuje” w kolejne narzędzie, które w przyszłości może sporo namieszać (o tym poniżej), dlatego też warto szczegółowo wypełniać formularz zgłoszeniowy Google Maps. Warto również uzupełnić dane w istniejących już naszych wpisach. Często zdarza się, że wpis naszej firmy znajduje się w Google Maps pomimo iż my go tam nie dodawaliśmy, warto wtedy pomyśleć o zweryfikowaniu takiego wpisu. Procedura ta jest prosta i nie wymaga szerszego opisu.

Google Hotel Finder

 

Dlaczego moja mapka nie znajduje się w Hotel Finder?

Na początku wydawało mi się, że to czy dany wpis widnieje w Hotel Finder zależy od tego czy został wcześniej przez nas  zweryfikowany. Po sprawdzeniu kilku obecnych w wyszukiwarce wpisów okazało się, że weryfikacja nie ma znaczenia, w HF znajdują się wpisy zweryfikowane i nie zweryfikowane. Jeśli ktoś z Was wie co może być powodem, że część wpisów się nie łapie będę bardzo wdzięczny za wskazówkę.

 

Rynek hotelarski oczami Google

Najprawdopodobniej Google wyczuł duże pieniądze w rynku hotelarskim na całym świecie. Teraz każdy szanujący się hotel będzie chciał mieć jak najwyższą pozycję w wyszukiwarce Hotel Finder, a Google z pewnością to wykorzysta. Jednak jak można wywnioskować, w tym przypadku Google nie chce działać sam. By w pełni wykorzystać nowe możliwości Hotel Finder’a warto zainwestować we współpracę z firmami, które umożliwiają rezerwację on-line. wtedy nasze wyniki będą bogatsze o możliwość rezerwacji oraz o sortowanie po datach rezerwacji.

W Stanach, w wyszukiwarce, na pierwszym miejscu Google zamieściło wyszukiwarkę hoteli.

Wyszukiwarka hoteli w Google US

Po wpisaniu w wyszukiwarce cenę w Google Hotel Finder zostajemy następnie przekierowani do rejestracji w usłudze reklamowej koszt za kliknięcie (CPC), więc pod pewnymi względami Google Hotel Finder jest dowodem na zwrócenie się ku płatnym reklamom, co aktualnie zaczyna czynić w innych usługach. Warto jest więc mieć świadomość, że w niedługim czasie przyjdzie nam dopłacić do „mapek Google”.

 

Będzie kolejny Boom?

Niedawno Google ukarało filtrem kilka witryn w tym porównywarki cenowe o czym pisałem ww artykule pt. „Nokaut Google dla porównywarek cenowych”. Oficjalnym powodem nałożenia filtru było kara za stosowanie SWLi, jednak krążą też pogłoski, że kara mogła być związana z „wypuszczeniem na rynek” porównywarki cenowej Google Product Search (obecnie niedostępny jeszcze w Polsce).
Dlatego też istnieje pewna obawa, że podobna sytuacja może zaistnieć w przypadku serwisów oferujących wyszukiwanie noclegów ale to już najczarniejszy scenariusz. Z pewnością jednak szersze wprowadzenie na rynek Hotel Finder osłabi rynek wyszukiwarek hoteli.
Może to tylko moje chore domysły, szukające wszędzie spisku Google :) Warto jednak odnotować powstanie wyszukiwarki noclegów Hotel Finder.

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

Leave a Reply