18 listopada 2014 ~ komentarzy 9

Google oznacza strony przyjazne dla urządzeń mobilnych

GoogleGoogle czyni duży krok w kierunku promowania w wynikach wyszukiwania stron przyjaznych dla urządzeń mobilnych. Czyni to poprzez dodanie etykiety „przyjazna dla urządzeń mobilnych”. Szef do walki ze spamem w polskich serpach, Karolina Kruszyńska opublikowała na łamach Forum dla Webmasterów wypowiedź Ryoichi Imaizumi i Doantam Phan, odpowiedzialnych za jakość mobilnych wyników wyszukiwania poruszającą najnowsze zmiany. Poniżej znajduje się pełna wypowiedź Ryoichi i Doantam:

Czy zdarzyło Ci się na smartfonie wybrać pozycję w wynikach wyszukiwania Google, która prowadziła do strony pisanej drobnym tekstem, z linkami pisanymi małą czcionką, i którą trzeba było przewijać w bok, by zobaczyć całą treść? Dzieje się tak z reguły w przypadku witryn, które nie są zoptymalizowane pod kątem wyświetlania na smartfonach.
Taka sytuacja może irytować użytkowników urządzeń mobilnych. Od dzisiaj, by ułatwić użytkownikom znajdowanie potrzebnych informacji, wyniki wyszukiwania prowadzące do stron zoptymalizowanych pod kątem urządzeń mobilnych będą mieć etykietę „przyjazna dla urządzeń mobilnych”.

 

Zmiana ta będzie wdrażana w ciągu kilku najbliższych tygodni. Aby uzyskać etykietę „przyjazna dla urządzeń mobilnych”, strona musi spełnić odpowiednie kryteria, które są sprawdzane przez Googlebota:
– Strona nie korzysta z oprogramowania rzadko obsługiwanego przez urządzenia mobilne, np. Flash.
– Tekst na stronie jest czytelny bez powiększania.
– Rozmiar treści jest tak dobrany, że użytkownik nie musi przewijać strony w poziomie ani jej powiększać.
– Linki są tak oddalone od siebie, że kliknięcie tego właściwego nie jest trudne.

 

Całą wypowiedź przeczytacie na Forum Google dla Webmasterów

Po tej wypowiedzi już chyba nikt nie będzie wątpił w przyszłość stron zoptymalizowanych pod urządzenia mobilne.

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

9 komentarzy to “Google oznacza strony przyjazne dla urządzeń mobilnych”

 1. LarimarMedia 19 listopada 2014 at 17:15 Permalink

  Jakiś podgląd na takie wyniki? Jak ma wyglądać taka etykietka? :)

 2. LarimarMedia 20 listopada 2014 at 14:03 Permalink

  Dzięki ;)

 3. Jasiek94 26 listopada 2014 at 15:33 Permalink

  Na szczęście coraz mniej jest takich witryn już Panie Wojtku, bardzo często się denerwowałem jak miałem pierwszego smartfona że strony www muszę tak długo przeglądać i tak zoomować, właśnie przez te nie zoptymalizowane strony. Google wprowadza dobre zmiany oby tak dalej.

 4. Taig 4 grudnia 2014 at 08:28 Permalink

  Brzmi jak zbawienie;) strasznie denerwujące jest, gdy trzeba coś wyszukać na szybko, a tu tekst jak drobny mak, że nie wspomnę o linkach tak malutkich i tak gęsto umieszczonych, że klikniecie we właściwy to jak trafić szóstkę w totolotka;) fajnie, że google ma na uwadze ludzi, którzy strony przeglądają głównie na smartfonach, a osób takich jest coraz więcej i będzie ich przybywać;) wielu moich znajomych całkowicie zrezygnowało z korzystania z komputerów, właśnie na rzecz smartfonów;)

 5. Arek 21 stycznia 2015 at 22:44 Permalink

  O, przydatna informacja! Ja w ostatnim czasie zdecydowanie częściej korzystam z telefonu, gdy chcę sprawdzić coś w internecie. Jest po prostu szybciej – jakoś poręczniej też. Jestem człowiekiem, który praktycznie cały czas jest on-line a telefon zdecydowanie ułatwia takim osobom życie :) Dobrze wiedzieć, która trona jest okej dla smartfona.

 6. Ania 8 kwietnia 2015 at 08:09 Permalink

  Witam zgadzam się często nie ma nas w domu więc trzeba wówczas sprawdzić jakieś informacje natychmiast. Wtedy internet w telefonie przydaje się bardzo. Sama korzystam z takiego rozwiązania, a artykuł naprawdę świetny miło mi się czytało pozdrawiam.


Leave a Reply