29 października 2013 ~ komentarzy 10

Google+ rozdaje Vanity URL

Vanity URL dla Blog WojtkaKomu, komu, bo idę do domu!? Zaraz, po dzisiejszej prezentacji nowości na Google+, na skrzynki mailowe wielu posiadaczy Brand Page’s trafiła „wzruszająca” informacja od Google nt. nadania Vanity URL dla ich profili firmowych. Nie chwaląc się ja również otrzymałem takiego maila i to aż dla 3 Brand Page’s. Ostatni raz zaszczyt ten „kopnął” mnie pod koniec lutego. „Wzruszająca” ponieważ to co jeszcze jakiś czas temu wydawało się oczywistością czyli nadawanie przez Google Vanity URL, urosło do rangi niebywałego sukcesu. A wystarczy spojrzeć na Facebooka, jak tam przebiega proces ustawiania Vanity URL dla Fanpage’y. To długie czekanie może świadczyć o słabości Google pod tym względem, ale nie musi. Być może jest to przemyślana decyzja – na Facebooku, każdy w każdym dowolnym momencie może nam „podkraść” Vanity URL z nazwą naszej firmy. Google+ ma nad tym całkowitą kontrolę.

 

Płatny Vanity URL?

Google, w warunkach korzystania z niestandardowych adresów URL zabezpiecza się przed ewentualnym wprowadzeniem w przyszłości opłat za przyznawanie Vanity URL (chore!) pisząc:

Funkcja niestandardowych adresów URL jest na razie bezpłatna, ale w przyszłości może się to zmienić. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek opłat Użytkownik zostanie powiadomiony o takiej zmianie i będzie mógł zrezygnować z używania tej funkcji.

 

Masówka nie tylko w Polsce

Masowe wysyłanie powiadomień poszło nie tylko w Polsce ale również i w US. Podejrzewam, że ktoś ruszył zardzewiałą dźwignię dla wszystkich krajów.

 

Niepoprawna nazwa URL

Według mnie Google+ niestety nie ustrzegło się błędów. Jak widać na poniższym obrazku, dla Brand Page „Blog Wojtka” można by było spodziewać się Vanity URL np. +BlogWojtka. Tak się jednak nie stało. Brand Page otrzymał +WojtekTylus co skutecznie zablokowało mi drogę do otrzymania w przyszłości takiego URL dla mojego profilu osobistego. O ile mnie pamięć nie myli, za pierwszym razem, kiedy miałem styczność z ustalaniem przyjaznego URL istniała opcja zmiany nazwy. W chwili obecnej zostało to ograniczone do zmiany wielkości liter. Słabo i do poprawki!

Google+ Vanity URL dla Blog Wojtka

 

Popraw swój Vanity URL

W związku z licznymi skargami niezadowolonych ze swoich nowych Vanity URL użytkowników G+, w komentarzach do wpisu +DeAno Jackson można podawać swoje URLe według schematu:
1. Link do profilu (prywatnego bądź brand page)
2. Obecny, zmieniony Vanity URL
3. pożądany, nowy Vanity URL

Zgłosiłem się, zobaczymy czy to coś pomoże.

Kategoria: Google+ | Tagi: ,

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

10 komentarzy to “Google+ rozdaje Vanity URL”

 1. frk 30 października 2013 at 07:37 Permalink

  Na bank coś zjebali, ja dostałem 2 url, dla profilu i dla strony. Dla profilu jest w postaci ImieNazwisko i była tam opcja zmiany, lecz wszystko jedno co wpisałem i tak było błędne, zostawiłem więc to co dali. Natomiast dla strony nie było opcji zmiany i mogłem tylko zaakceptować to co dali czyli DomenaPl

  • Wojtek Tyluś 30 października 2013 at 08:13 Permalink

   Czyli taka sama lipa jak u mnie :/

 2. Piotr 30 października 2013 at 17:21 Permalink

  A mi wygenerowali link z polskimi znakami i nie ma opcji zaproponuj inną nazwę. Infomację o wstępnej akceptacji znalazłem na profilu firmy. Jest jakiś inny sposób by to zmienić?
  Co ten google to ja nawet nie

  • Wojtek Tyluś 30 października 2013 at 18:07 Permalink

   Zacznijmy od początku.
   Sprawa dotyczy:
   a) Brand Page
   b) Profil prywatny
   ?
   Sprawdź czy wpisując bez polskich znaków wyświetla Ci się profil.

   • Piotr 31 października 2013 at 10:29 Permalink

    -Infomację o wstępnej akceptacji znalazłem na profilu firmy.

    czyli Brand Page. Jak na razie nie zaakceptowałem linku, bo dostaje informację, że później nie da się tego zmienić. Kłopotliwy jest brak zaproponowania nowej nazwy.

 3. Piotr 31 października 2013 at 11:27 Permalink

  W takim razie wszystko działa.
  Po wpisaniu bez polskich znaków przekierowuje, czyli wszystko działa.
  Chyba lepiej, więc zostać jak zaproponowali.
  Leciutka zmiana wielkości liter i mamy plus.google.com/+hotelJabłoń
  choć mimo, że panel do zmiany linków wyświetla już ustawiony adres to domena zamienia się na +hoteljabłoń.
  Zapewne jak to Google trzeba chwilę poczekać na zmianę.

  Dzięki za pomoc

  • Wojtek Tyluś 31 października 2013 at 11:32 Permalink

   Nie narzekaj, według mojej teorii powinieneś mieć +JablonResortPL
   Jesteś pierwszą osobą, która ma URL różniący się od domeny :)

   • Piotr 31 października 2013 at 11:49 Permalink

    hotel-jablon też mamy.
    Z tego co pamiętam to sam zaproponowałem adres, a teraz a propos buzzu o dostawaniu vanity url sprawdziłem czy coś się ruszyło. Może dlatego, a może wzięli od nazwy profilu.

    • Wojtek Tyluś 31 października 2013 at 12:00 Permalink

     Tak ale to „pobiera” w innych Brand Page’ach z podanego w profilu URLa


Leave a Reply