24 kwietnia 2013 ~ komentarze 4

Google poprawia SERPy. Zniknie podgląd widoku strony?

Zmiany w wynikach wyszukiwania GoogleJakiś czas temu na Google+ pojawił się wpis w którym Jeevan Katwaru zwrócił uwagę na testowane przez Google kosmetyczne zmiany w wyświetlaniu wyników wyszukiwania. Zmiana ta polega na „podpięciu” rozwijanego menu z funkcjami „Kopia”, „Udostępnij” oraz w niektórych przypadkach dodatkowo „Podobne”. Wtedy ta zmiana wydawała mi się mało istotna. Do dzisiaj, kiedy przekonałem się o niej na własnych serpach. Okazuje się, że za tą kosmetyczną zmianą idzie coś jeszcze – Google usunął podglądu widoku strony. Wiem, że spora część, nie korzystająca z tego dobrodziejstwa, stwierdzi, że nie ma się o co bić. Jest jednak spora grupa ludzi, między innymi ja, która nie mając 100% pewności co kryje się za linkiem, sprawdza podgląd widoku strony. Po pierwsze daje to nam możliwość wzrokowej oceny czy na stronie faktycznie znajduje się np. dane zdjęcie a po drugie w podglądzie widoku strony Google oznaczało czerwoną ramką tekst w którym znajdowała się wyszukiwana przeze mnie fraza. Taka analiza strony „na szybko” znacznie usprawnia poszukiwania w wynikach wyszukiwania.

 

Nowy wygląd serpów, bez podglądu widoku strony

Zmiany w wynikach wyszukiwania Google

 

Stary wygląd serpów, z podglądem widoku strony

Zmiany w wynikach wyszukiwania Google

 

Skąd ta zmiana?

Dlaczego Google zdecydował się usunąć podgląd widoku strony? Być może zmiana ta podyktowana jest tym, że w momencie kiedy chcemy skorzystać z podglądu strony, znika pole AdWords, a dobrze wiemy, że nie jest to korzystne dla Google. Drugi powód usunięcia jaki nasuwa mi się teraz na myśl, to zapowiadana „po cichu” integracja wyników wyszukiwania z wyglądem Google+, być może inżynierom Google brakowało miejsca.

Nie wiem czy ta zmiana jest już na stałe, czy to tylko faza testów. W każdym bądź razie domagam się przywrócenia podglądu widoku strony! Moja decyzja jest nieodwołalna! [dżołk]

 

Zmiany również przy Authorship

Kolejna zmiana, która widoczna jest tylko wtedy kiedy przy wyniku wyświetlany jest Google Authorship. Teraz gdy klikniemy w link Autor: … zostajemy przekierowani do wyników wyszukiwania dla imienia i nazwiska Autora. Dopiero po kliknięciu w link w XXX kręgach Google+ zostajemy przekierowani na profil Google+ autora.

Kategoria: Google | Tagi: ,

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

4 komentarze to “Google poprawia SERPy. Zniknie podgląd widoku strony?”

 1. Piotr 24 kwietnia 2013 at 21:51 Permalink

  u mnie w serpach jak się klika na imię i nazwisko to przechodzi na pierwszą stronę wyszukiwania na frazę, którą szukaliśmy (pewnie błąd)

 2. Paweł Rabinek 25 kwietnia 2013 at 13:51 Permalink

  Przypuszczam, że większość użytkowników w ogóle z tego nie korzystała. Google szybko zamyka projekty/zmiany, które mają małe zainteresowanie.

  • Wojtek Tyluś 25 kwietnia 2013 at 19:51 Permalink

   Ja czasem lubiłem sobie tam zajrzeć :) być może za dużo zjadało Google transferu :)


Leave a Reply