20 lutego 2012 ~ komentarze 3

Jak wykorzystać Pinterest przy promocji marki?

Logo PinterestO tym co to jest Pinterest, kto stanowi największa grupę użytkowników oraz jak go wykorzystać pisałem już wcześniej. Teraz chciałbym omówić pokrótce jak wykorzystać Pinterest przy promocji naszej marki. To, że przy promocji produktu nie można pomijać Pinterest, mówią liczby. W ciągu jednego grudniowego tygodnia Pinterest odnotował aż 11 milionów odwiedzin.
Wstępem wyjaśnienia dodam, że jednym ze sposobów w jaki nasze zdjęcia (np. produktów) trafiają na nasze tablice oraz tablicę na stronie głównej jest „przypięcie pinezki” na zdjęciu znajdującym się bezpośrednio na naszej stronie. Taki stan powoduje, że jeśli komuś spodoba się zdjęcie naszego produktu, klikając w nie na stronie głównej zostanie przekierowany do naszego profilu i w momencie kiedy kliknie na zdjęcie jeszcze raz zostanie przekierowany (link nofollow) na naszą stronę. Jeżeli dodamy w taki sposób zdjęcie na naszą tablicę dodatkowo zyskamy link dofollow prowadzący bezpośrednio do podstrony na której znajduje się przypięte zdjęcie.  Dzięki temu nasi potencjalni Klienci wchodząc na naszą witrynę mogą znaleźć inne interesujące ich produkty, tym samym zwiększając nasze przychody z tego tytułu. Ponadto, dzięki integracji naszego Pinterest z Facebookiem dodatkowo zwiększamy ruch skierowany na nasza witrynę.

 

Dla kogo Pinterest?

Główne tematy przewodnie na Pinterest to:

– Architektura,
– Sztuka,
– Samochody i motocykle,
– Design,
– Porady „Zrób to sam”,
– Edukacja,
– Film, muzyka i książka,
– Fitness,
– Jedzenie i napoje,
– Ogrodnictwo,
– Internet (Geek),
– Fryzury,
– Historia,
– Wakacje,
– Wystrój wnętrz,
– Humor,
– Dzieci,
– Życie
– Moda damska,
– Moda męska,
– Na zewnątrz,
– Ludzie,
– Zwierzęta,
– Fotografia,
– Zdjęcia i obrazy,
– Produkty,
– Nauka,
– Sport,
– Technologia,
– Podróże i miejsca,
– Ślub i wesele,
– Pozostałe.

 

Prócz wymienionych powyżej kategorii Pinterest daje nam możliwość zamieszczenia video.
Dla firm udostępniono dodawanie produktów wraz z ich ceną. Ponieważ Pinterest jest wyłącznie anglojęzyczny mamy możliwość dodawania cen tylko w przeliczeniu na dolary lub funty. Jeśli jednak posiadacie możliwość wystawiania produktów w dolarach lub funtach, twórcy Pinterest instruują jak dodać cenę do zdjęcia:

To add a price to a pin, type the $ or £ symbol followed by the number amount in the description. When you are finished, click Pin It.

Co można przetłumaczyć:

Aby dodać cenę szpilki, wpisz w opisie symbol $ lub £ a następnie podaj cenę produktu. Po zakończeniu przypnij go.

Pinterest dla firm

Jak przyciągnąć Klientów?

Samo dodanie zdjęć do Pinterest to za mało. Zdjęcia muszą być dobrej jakości, muszą coś sobą prezentować. Jeżeli sami nie posiadamy talentu lub odpowiedniego sprzętu fotograficznego warto zainwestować w takowe usługi. Raz a dobrze wykonane zdjęcia naszych produktów z pewnością będziemy mogli wykorzystywać wielokrotnie przy rożnych okazjach.

Pamiętaj jednak by nie przesadzić! Pamiętaj, że każde działanie na Pinterest składa się na Twoje i Twojej firmy CV w sieci.

 

Zaangażowani, zawirusowani

Zaangażowanie użytkowników Pinterest jest bardzo duże. Jeżeli uda nam się zainteresować ich naszym produktem, pewne jest, że poprzez wirusowe rozprzestrzenianie się informacji odzew będzie dużo większy. Angażuj swoich użytkowników/Klientów, dziel się z nimi swoimi interesującymi zdjęciami, wymieniaj poglądy, pytaj czego im brakuje w Twojej działalności

 

Zorganizuj konkurs

Wydawałoby się, że Pinterest może służyć nam tylko do prezentowania interesujących zdjęć oraz video. Okazuje się, że sprawdza się on również jako „pomocnik” przy organizowaniu konkursów.
Przykładowo. Można np. stworzyć tablicę ze zdjęciami konkursowymi, wkleić link do niej na naszej stronie, profilach na Facebooku, Twitterze czy innych i poinformować swoich czytelników/Klientów o konkursie polegającym na wyborze najlepszego według nich zdjęcia naszego produktu (bądź czegokolwiek), spośród osób, które zagłosują (przepną) na zdjęcie, które posiada największą liczbę „Repin” zostanie wylosowana nagroda.
Co nam daje taki konkurs z wykorzystaniem Pinterest? Angażujemy naszych potencjalnych Klientów w kolejnym medium społecznościowym a nasze zdjęcia pojawią się o wiele więcej razy na tablicy głównej oraz tablicach użytkowników biorących udział w konkursie. Przy okazji zarówno osoby biorące udział w konkursie jak i użytkownicy, którzy zobaczą zdjęcia konkursowe będa miały okazję „pogłębić widzę” na temat naszych produktów no i naszej firmy. Sprytne.

 

Zniżki dla użytkowników Pinterest

Celem przyciągnięcia szerszej rzeszy potencjalnych Klientów możesz zaoferować im zniżki na swoje produkty specjalnie dla użytkowników Pinterest czyniąc ich wyjątkowymi.

 

Zaproś do wydarzenia

Jeżeli posiadasz firmę, która organizuje wydarzenie, premierę nowego produktu czy imprezy, warto by poinformować o tym internautów również za pośrednictwem Pinterest. W tym celu warto wykonać plakat w wersji elektronicznej. Dzięki Pinterest z pewnością o twoim evencie dowie się więcej ludzi niżeli z samej strony firmowej. Po zakończonym wydarzeniu nic nie stoi na przeszkodzie abyś zamieścił zdjęcia z niego czy nawet film.

 

Promuj swoją firmę, stronę, serwis lub bloga

Tak jak Pinterest daje nam możliwość założenia profilu osoby, tak samo możemy założyć profil naszej firmy, strony, serwisu czy bloga. Wystarczy, że nadamy mu odpowiednią nazwę tak jak zrobił to na przykład Mashable.

 

Śledź konkurencję

Pinterest może posłużyć nam do śledzenia naszej konkurencji lub obowiązujących trendów związanych bezpośrednio lub pośrednio z naszą branżą.

 

Pinterest stoi przed Wami otworem. Zapraszam bo warto!

 

Poniżej infografika ze strony martinkovac.com

Infografika Pinterest (źródło: martinkovac.com)

 

Źródło: http://thenextweb.com/socialmedia/2012/01/20/10-tips-to-get-the-most-out-of-pinterest-for-your-business/

Kategoria: Pinterest Społeczności | Tagi:

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

3 komentarze to “Jak wykorzystać Pinterest przy promocji marki?”

  1. Michal Lembicz 18 października 2012 at 13:57 Permalink

    Samochody to moja pasja, a zarówno ten jak i inne informacje zawarte tutaj są po prostu genialne. Dzięki i dodaję do ulubionych witryn.


Leave a Reply