02 października 2012 ~ komentarzy 6

Jaki los czeka domeny Exact Match?

Exact Match DomainOsoby prywatne jak i firmy posiadające domeny dokładnie dopasowane do zapytania tzw. Exact Match Domains w ostatnim czasie mają coraz więcej zmartwień. W sieci słychać głosy o tym, że ich dotychczasowa moc znacznie osłabnie. Na domiar złego, w piątek, szef do walki ze spamem w Google Matt Cutts napisał na Twitterze, że w najbliższym czasie jego zespół planuje wprowadzić aktualizację algorytmu umożliwiającą wykrywanie stron niskiej jakości, posiadających domeny dopasowane do zapytania.

Wiemy, że wszystkie działania Google prowadzące do walki z nieuczciwymi webmasterami są dobre, niestety również wszyscy znamy nieudolność Google w swoich działaniach. Być może gdyby nie ta nieudolność, polegająca na karaniu niewinnych a pozostawianiu w spokoju ekstremalnie nieuczciwych graczy, nie pojawiałoby się tylu przeciwników ostatnich zmian w algorytmie Google.

Więcej szczegółów na temat Exact Match Domain poznacie na Blogu Performance Media tutaj i tutaj.

 

Co było a nie jest nie pisze się w rejestr

„Co było a nie jest nie pisze się w rejestr” – pamiętacie ten tekst z lat dzieciństwa? Google chyba postanowiło przyjąć ten tekst jako sztandarowy. Który to już raz czytamy, że Google będzie karać za coś co jeszcze nie tak dawno było dozwolone? Tak samo jest w przypadku domen Exact Match, które pozwalały dać dobrego kopa w serpach. Być może zbliżające się kary spowodowane są częstym nadużywaniem tej metody/sztuczki. Nie zmienia to faktu, że przez takie „zagrywki” Google traci w oczach wielu użytkowników. Tylko czy to go obchodzi?

 

Posiadasz domenę Exact Match? Wstrzymaj się z zakupem nowej

Informacja o zwróceniu oka Google (Saurona?) w stronę domen Exact Match z pewnością spowoduje przyrost ruchu u sprzedawców domen. Ci już zacierają ręce. Jednak czy posiadanie dopasowanej do zapytania domeny to pewnik, że zostaniemy ukarani przez Google? Nie i tego się trzymajmy!

Kto może zacząć się już bać? Jeżeli zapowiadana aktualizacja algorytmu Google jest taka wspaniała jak piszą, nad swoimi dotychczasowymi działaniami mogą pomyśleć osoby, które wykorzystywały dopasowane domeny do niecnych planów „serwując” na nich treści niskiej jakości.

Nagrzeszyłeś? Popraw się! Jeżeli uważasz, że możesz mieć małe co nieco na sumieniu wejdź teraz na swoją stronę i popraw wszystko co się da, po prostu zoptymalizuj ją zgodnie z …wytycznymi Google. Wiem, wiem, te pewnie niebawem ponownie się zmienią, najważniejsze elementy optymalizacji powinny jednak w nich pozostać. Zweryfikuj również publikowaną treść, spraw by była unikalna, nie skopiowana z innego serwisu czy sklepu. Jeżeli jesteś świadomym „grzesznikiem” przygotuj się na spadki w serpach, no chyba, że Google znów nawali i ominie Twoje WWW.

 

Pomyśl nad brandową nazwą domeny

Powyżej zasugerowałem, że natychmiastowa zmiana domeny nie ma sensu. Podtrzymuje to stanowisko. Jednak przy długoterminowym planowaniu strategii dla swojej firmy warto zastanowić się w takim przypadku nad zmianą domeny, chociażby na domenę brandową. Dla przykładu. Twoja firma nazywa się Kamilowy Las i zajmuje się wyrębem lasów w Warszawie i okolicach. Do tej pory korzystałeś lub dopiero zamierzasz zakupić domenę wyrablasowwarszawa.pl ? Pomyśl nad zmianą domeny np. na KamilowyLas.pl

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

6 komentarzy to “Jaki los czeka domeny Exact Match?”

 1. zgred 2 października 2012 at 09:40 Permalink

  Straszenie … jest powiedziane „low quality” więc jak ktoś spamuje to będzie kara :P

 2. mioder 2 października 2012 at 11:15 Permalink

  No to polecą zapleczówki z dopasowaną domeną, bo którz będzie teraz wykonywał pracę, jeśli nie wiadomo po pierwsze, czy dany adres spadnie czy się uchowa, a dwa, czy za chwilę znowu Google nie wymyśli nowych wytycznych.
  Ja też uważam, że warto iść w brand niż śledzić ilość wyszukiwań w narzędziu propozycji słów kluczowych. Zresztą, i tak większość domen z dużą ilościa wyszukań jest w rękach domainerów.

 3. Michał 3 października 2012 at 13:44 Permalink

  Google karze lub chce karać strony zawierające niskiej jakości lub zduplikowany kontent i chwała im za to.

  Wypowiedź Matta jak zwykle jest straszeniem mającym na celu samoeliminowanie się osób stawiających strony na ściśle dopasowanych domenach tylko w celu oszukania wyszukiwarki (co w dalszym ciągu działa) bez konieczności wstawiania oryginalnych treści o wysokiej jakości.

  Karanie webmasterów tylko na zasadzie nazwy ich domeny było by strzelaniem sobie w stopę przez Google, gdyż wiele domen exact-match zostało zarejestrowanych po to, by stworzyć na nich coś w rodzaju encyklopedii dotyczącej tylko tego jednego tematu, co Google zawsze uwielbiało i w dalszym ciągu uwielbia.

  Uważam, że jeśli ktoś zamierza stworzyć coś o wysokiej wartości to nie musi obawiać się rejestracji tego typu domen tak samo jak domen markowych, gdyż prędzej czy później zostanie za swoją ciężką pracę wynagrodzony.


Leave a Reply