12 lutego 2012 ~ 0 komentarzy

Komentarze z Facebooka w Google. Można je zablokować?

Facebook w GoogleWczoraj na tablicy przyjaciółki na Facebooku zobaczyłem wpis/łańcuszek informujący o tym, że wszystkie komentarze, kliknięcia na „Lubię to” są teraz widoczne w Google. Jakiś czas temu obiło mi się o uszy, że Google pracuje nad poprawą indeksacji facebookowych komentarzy w iframe, jednak nie wgryzłem się wtedy w to głębiej. Dopiero dziś, kiedy rozpocząłem poszukiwania w sieci odnośnie tej informacji, pogłębiłem swoją wiedzę o kilka istotnych faktów. Myślę, że przyda Wam się taki mały zbiór informacji.

 

Matt Cutts:

Guru ds. jakości w wynikach wyszukiwania w Google Matt Cutts napisał na Twiterze:

Googlebot keeps getting smarter. Now has the ability to execute AJAX/JS to index some dynamic comments

co można przetłumaczyć:

Googlebot staje się coraz mądrzejszy. Wykorzystuje teraz możliwości AJAX/JavaScript do indeksacji niektórych dynamicznych komentarzy

nbsp;

Więcej plusów niż minusów

Z tekstu Tomasza Popielarczyka na Antyweb.pl można wywnioskować, że za zmianą tą idzie więcej plusów niżeli minusów. Tomek pisze m.in.:

Na pewno zmianę odczują również posiadacze stron www, którzy z różnych względów zdecydowali się na komentarze z Facebooka. Dla jednych może to oznaczać lepsze indeksowanie, gdyż dyskusja pod wpisami na ogół dotyczy tematu i obfituje w ciekawe informacje. W innych przypadkach może to przynieść więcej szkody niż pożytku (gdy np. komentarze są zaspamowane bezwartościową papką). Moderatorzy będą mieli zatem teraz więcej pracy, by eliminować treści szkodzące pozycji strony w Google.

Z pewnością najbardziej zmianę odczują strony, które mają wielu komentujących i pod publikowanymi wpisami regularnie pojawiają się nowe treści. Wydaje mi się, że wyjdzie to im (w większości przypadków) na dobre, zważywszy na to, że na ogół ludzie podpisani imieniem i nazwiskiem piszą komentarze bardziej rozważnie i nie spamują. Można więc liczyć na to, że ich przemyślenia i uwagi dobrze wpłyną na liczbę wejść generowanych przez wyszukiwarkę.

 

Czy da się zablokować publikację komentarzy z Facebooka w Google?

W informacji przekazanej we wpisie przyjaciółki znajduje się informacja jak zablokować indeksację naszych komentarzy w wynikach wyszukiwania. Nie wiem jednak, jak to ma się do rzeczywistości. Według mnie nie ma takiej możliwości, no chyba, że Facebook wrzuciłby w robot.txt metatag noindex a na to się nie zanosi.

FB się zmienił! Wszystkie komentarze, kliknięcia na „Lubię to” są teraz podawane do wiadomości publicznej w Google! W ten sposób firmy reklamowe mają dostęp do Waszej skrzynki pocztowej! Proszę wyświadcz mi przysługę: Najedź na moje imię, poczekaj, aż zobaczysz małe okno, pojawi się przycisk „Subskrypcja”, odznacz „Komentarze i znaczniki Lubię to.” Mogę zrobić to samo dla Ciebie! W rezultacie nasze komentarze na temat naszych znajomych i rodziny nie będą upublicznione! Dziękuję! Skopiuj to do swojego statusu, jeśli nie chcesz, żeby Twój każdy ruch był widoczny dla wszystkich w menu po prawej stronie!

Blokowanie subskybpcji komentarzy na Facebooku

Skąd to przerażenie?

Na początku zastanówmy się, skąd w nas to zaskoczenie i przerażenie, że nasze komentarze są publikowane np. w Google. Według mnie każdy z nas powinien liczyć się z tym, że to co piszemy w sieci, podpisując się z imienia i nazwiska, może być dostępne publicznie. To, że wcześniej roboty Google nie radziły sobie z AJAX/JavaScript nie zwalnia nas z przyzwoitości w sieci. Mam nadzieję, że ta informacja pozwoli zrozumieć niektórym, że trzeba trzy razy pomyśleć zanim coś się napisze i z pewnością nie ma to nic wspólnego z ograniczaniem wolności słowa.

A jak Wy widzicie sprawę indeksacji przez Google komentarzy w tzw. iframe ?

Kategoria: Google Społeczności | Tagi:

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

Leave a Reply