15 maja 2012 ~ komentarze 4

Kto oprócz Millennium ucierpiał za stosowanie SWL?

Kara Google za SWLKto oprócz najczęściej wymienianego Banku Millennium ucierpiał za stosowanie SWL? Okazuje się, że tak jak w przypadku kar nałożonych pierwszym razem m.in. na duże porównywarki, lista ta nie jest długa. Czy naprawdę tylko kilku wielkich graczy stosuje SWL? A może zespół Google do walki ze spamem nie potrafi wykryć tych gagatków? Według mnie oba podejrzenia są nietrafione. Ciekaw jestem czy taki straszak, odpalany przez Google raz na jakiś czas w stronę dużych firm, coś zmienia w podejściu do SEO firm pozycjonerskich je obsługujących oraz jak mocno zostaną „wytargane za uszy”?

 

Strony, które ucierpiały za stosowanie SWL

Poniżej znajduje się lista stron, które zostały ukarane przez Google za stosowanie SWL, przygotowana przez infocast.pl oraz interia.pl:
– bankmillennium.pl
– esky.pl
– play.pl
– tablica.pl
– iwoman.pl
– przepisy.pl
– tipy.pl
– okazje.info.pl
– alejka.pl

 

Emocje nie stygną

Najnowsze kary nałożone przez Google wywołały nie lada emocje wśród zainteresowanych. Świadczyć o tym może wpis Kaspara Szymańskiego na Google+ i stale napływające tam komentarze. Nie ma co się rozpisywać o panujących tam emocjach – warto przeczytać, ciekawa lektura, polecam.

 

Jasna niejasność

Dzień przed akcją Kaspar Szymański opublikował wyżej wspomniany wpis na Google+ w którym znalazły się m.in. odpowiedzi na pytania, które jak sam napisał „zapewne padną”. Wielu blogerów popełniło już krótkie analizy odpowiedzi Kaspara szukając w nich wskazówek jak uniknąć lub jak szybko powrócić do normalności po nałożonej przez Google karze. No dobra ale jak tu wierzyć na 100% w to co pisze pracownik Google, który z założenia nie może wszystkiego zdradzać? Matt Cutts już nas do tego przyzwyczaił. Wracając do tej jasnej niejasności.

Kaspar pisze:

pytanie: Które witryny zostały ukarane?
odpowiedź: Właściciele wszystkich witryn zostali powiadomieni przez Narzędzia Google dla Webmasterów. Nie będziemy jednak publicznie ogłaszać, o które witryny chodzi
.

Piotr Broniarczyk w komentarzu pisze:

+Kaspar Szymanski czy wszystkie witryny objęte tym ręcznym filtrem dostały komunikat? Okazje.info.pl nie dostały wiadomości w Narzędziach Google dla Webmasterów.

na co Kaspar odpowiada:

+Piotr Broniarczyk dostały lub dostaną. Te wiadomości wysyłamy w batchach.

To tak jakby zadzwonił do mnie nadawca paczki z informacją, że już została wysłana a następnego dnia dał znać, że niedługo ją wyśle… Niby taka drobna różnica a jednak pięknie pokazująca z jakim dystansem należy podchodzić do wypowiedzi pracownika Google. Takich nieścisłości z pewnością znajdziemy więcej.

 

Jutro też jest dzień

Powiedzmy sobie szczerze? Gdyby nie dzisiejsza akcja Google, czy ktoś z was pamiętałby o karach nałożonych poprzednio m.in. na porównywarki cenowe? Pewnie niewielu z nas, oczywiście prócz tych firm, które dziś zostały częściowo zrehabilitowane, ponieważ pokazano, że nie tylko one stosują niedozwolone praktyki. Minie dzień, dwa, może 30 dni, kara zostanie zdjęta, wszyscy powrócą na swoje pozycje, nikt już nie będzie pamiętał całego szumu. Pytanie tylko czy za kilka miesięcy znów nie przeczytamy na profilu Kaspara, że znów jest mu przykro bo ktoś chce oszukać jego pracodawcę? Może zamiast karać warto mocniej nagradzać za stosowanie się do wytycznych?…

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

4 komentarze to “Kto oprócz Millennium ucierpiał za stosowanie SWL?”

 1. SEO Profi 15 maja 2012 at 20:36 Permalink

  Dzisiaj pomyslałem sobie, że … może by się wypowiedzieli userzy, a nie tylko firmy SEO w temacie? Nie ma głupich – nie wierze, aby jak ktoś używa SWLi napisał, że jest teraz lepiej…. Każdy będzie narzekał i biadolił – ot, taka polska mentalność.
  Kupowali linki? Polecieli – dla mnie to jest proste jak konstrukcja cepa. Jak się łamie zasasd, trzeba być gotowym na to, że ktoś to, prędzej czy później namierzy :)

  • Wojtek 15 maja 2012 at 21:56 Permalink

   Napisałeś dużo i nic. Staram się wgryźć w Twoje słowa i nic, nic nie wynika z Twojej wypowiedzi :) Możesz jaśniej proszę? :) Chodzi o pierwszy wers.

   Jakby to było takie proste jak to nazywasz „jak konstrukcja cepa” to by polecieli wszyscy a nie wybrani.

   Pozdrawiam

 2. SEOinfo.edu.pl 17 maja 2012 at 08:23 Permalink

  „Kupowanie linków” to taka propagandowa googlowska mantra, ale problem leży gdzie indziej a i problemów jest znacznie więcej, takich jak wykorzystywanie monopolistycznej pozycji rynkowej itp, itd.
  Największym problemem są dwie rzeczy – całkowita wybiórczość i nierówne traktowanie przy „wymierzaniu kar” oraz obniżenie pozycji wielu serwisów które nie miały nic wspólnego z tym niby kupowaniem oraz umożliwienie korzystania z negatywnego SEO …

 3. Jubileo.pl 16 sierpnia 2012 at 08:36 Permalink

  Trzeba się zgodzić z przedmówcą: ręczne i wybiórcze wymierzanie takich kar jest bardzo niesprawiedliwe. Prawda jest taka że w takiej sytuacji powinny polecieć wszystkie serwisy stosujące swle a nie pojedyńcze strony. Prawdopodobnie Google liczy na efekt propagandowy że nakładając kary na większych, mali się przestraszą. Jest to jakaś metoda. Pożyjemy zobaczymy. Na pewno dni swli w Google są już policzone.


Leave a Reply