16 stycznia 2012 ~ komentarze 4

Myśl ALTernatywnie

Znacznik alternatywnyBardzo często spotykamy się z wypasionymi stronami stworzonymi dla ludzi, dla których wygląd gra pierwszorzędną rolę. „Są cudne obrazki? Są. Jest bajerancka czcioneczka? ? Jest. No to wszystko gra.” Niestety często na drugoplanową rolę zabrakło czasu. Nie wiem od czego to zależy, czy od goniących ich terminów twórców tychże stron czy może po prostu jest to zwykła ignorancja. A może po prostu niewiedza ?…

Wydawałoby się, że taki atrybut ALT jest niepotrzebny i tracimy tylko czas na wstawianie go lub po prostu wstawiamy, jednak zostawiamy niewypełniony. Jest to wielki błąd, którego w bardzo prosty sposób możemy się pozbyć. Dzięki dobrze zoptymalizowanym obrazkom możemy zwiększyć ilość wejść na naszą witrynę. A to wszystko za sprawą Wyszukiwarki Grafiki Google (Google Images). Możemy w ten sposób uzyskać wejścia poprzez wyszukiwanie fraz, których byśmy się nigdy nie spodziewali.

Jak działa wyszukiwarka grafiki?

Specjalna wersja Googlebota odnajduje zdjęcia i obrazy, kategoryzuje je pod specyficzne słowa i wysyła miniaturki zdjęć na serwery Google. Stamtąd są one wyświetlane jako wyniki wyszukiwania, razem z linkami do pełnych wersji znalezionych zdjęć i stron internetowych, na których zostały znalezione. W przypisywaniu zdjęciom słów kluczowych pomaga usługa Google Image Labeler – gra polegająca na jak najszybszym otagowaniu wyświetlanych zdjęć.
[źródło Wikipedia]

Czynników, które mogą wpływać na pozycję w wyszukiwarce grafiki jest wiele. Do tych najważniejszych, prócz znacznika ALT, zaliczyć należy:
– tytuł obrazka (widoczny w postaci chmurki w momencie najechania kursorem na obrazek posiadający znacznik „Title”),
– nazwa obrazka (nazwa musi być powiązana z obrazkiem),
– tekst otaczający obrazek (warto by był związany z tym co przedstawia obrazek).

Dlaczego warto optymalizować obrazki?

Na przykładzie mojego bloga pokrótce opiszę jak poprawna optymalizacja obrazka (nie związanego z tematyką bloga) wpłynęła na ruch na stronie. Ponieważ tematyka obrazka nie była ściśle związana z tematyką bloga podejrzewam, że w tym przypadku współczynnik odrzuceń był bardzo wysoki. Nie zmienia jednak faktu, że jeśli nawet na 100 przypadkowych internautów, jeden z nich pozostał na blogu na dłuższą chwilę by wczytać się w jego treść uznam to za sukces.

Takie przypadki, jak ten opisany poniżej, zdarza mi się odkryć bardzo często, właśnie dzięki optymalizacji obrazków. Z racji tego, że część z nas żyje jeszcze świętami postanowiłem opisać „przypadek świąteczny”.

Strona: www.KawoManiak.com,
Tematyka: Blog miłośników kawy,
Zapytanie w Wyszukiwarce Grafiki Google: „życzenia świąteczne”, „życzenia bożonarodzeniowe”
Pozycja w Wyszukiwarce Grafiki Google: 1 strona,
Struktura kodu:
<img src=”http://kawomaniak.com/wp-content/uploads/2010/12/zyczenia-swiateczne-kawomaniak-2010.jpg” alt=”Życzenia Świąteczne”  />

Znacznik ALT nie powinien być traktowany jako miejsce służące do upychania fraz kluczowych. Do 10 wyrazów możemy uznać za optymalne. Większa ilość fraz w znaczniku ALT może doprowadzić do nałożenia filtru na naszą stronę lub sam obrazek.

Tak jak wspomniałem powyżej duże znaczenie ma również nazwa pliku. W tym przypadku nazwałem go „zyczenia-swiateczne-kawomaniak-2010.jpg„. Ważne aby opis zdjęcia, znacznik „title” (jeśli obrazek ma być linkiem w postaci obrazka) a także znacznik „alt” odnosiły się bezpośrednio do tego co przedstawia obrazek.

Liczba odwiedzin

Co zaskakujące dzięki odwiedzinom na zapytania „życzenia świąteczne” oraz „życzenia bożonarodzeniowe” ruch na moim blogu zwiększył się niemal dwukrotnie, dokładnie o 49,36% (tyle stanowił procent wszystkich wyszukiwanych zapytań w okresie od 1 do 26 grudnia).

Gdybym postąpił tak jak wiele osób, powyższy kod wyglądałby następująco:
<img src=”http://kawomaniak.com/wp-content/uploads/2010/12/PB2874249vDFhsj72301.jpg”  />

Ciekawe jaką wtedy mój obrazek osiągnąłby pozycję w wyszukiwarce grafiki Google?
Rzut okiem na wyniki wyszukiwania:

Optymalizacja obrazków

Podgląd na zoptymalizowany obrazek:

Optymalizacja obrazków

Co na ten temat mówi Matt Cutts:

Inny przykład dlaczego znacznik ALT jest niezbędny.

Powyższy artykuł jest poglądowy i nie zawiera pełnego zestawienia czynników wpływających na pozycję obrazków w Wynikach Wyszukiwania Google. Skupiłem się wyłącznie na znaczniku ALT, który według mnie odgrywa decydującą rolę.

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

4 komentarze to “Myśl ALTernatywnie”

  1. Krystian Piątek 15 kwietnia 2012 at 09:53 Permalink

    Fakt. Bardzo niewiele osób zwraca uwagę na znacznik ALT. Sam bardzo często obserwuje na swoim blogu jak dobrze dobrane znaczniki fajnie pracują na ilość wejść z Google.Dodatkowo poza alt-em w nazwie pliku zawieram słowa kluczowe które opisują obrazek lub tematykę posta :)

  2. Wojtek 15 kwietnia 2012 at 10:00 Permalink

    WordPress czasem ma to do siebie, że wstawia w kod obrazka również znacznik „title” co nie jest dobrym rozwiązaniem – rzadko kiedy mi się chce potem przenosić do części kodu odnoszącego się do linku ;)

    Wstawiam poniżej link do obrazka z wykresem odnoszącym się do wzrostu odwiedzin jednej z moich stron za „zapytania wielkanocne” ;)

    https://plus.google.com/u/0/b/115698915308320219114/115698915308320219114/posts/HxVQBRaKuEr


Leave a Reply