25 stycznia 2012 ~ 0 komentarzy

Polski Blackout. Solidarność w walce z ACTA

Polski Blackout ACTANie mamy się czego wstydzić! Na apel zorganizowania polskiego Blackout odpowiedziało ponad 2000 webmasterów (lub więcej). Do akcji włączyły się również duże serwisy, takie jak chociażby Wykop, Antyweb, Demotywatory czy JoeMonster. Nie sposób ukryć, że akcja Blackout ACTA została nieco przyćmiona przez spektakularne akcje Anonymous czy innych grup na strony gov.pl. Nie zmienia to jednak faktu, że ponad dwutysięczna armia zaciemnionych stron WWW z pewnością dała do zrozumienia niejednemu politykowi. Część z nich niestety wykorzystało zamieszanie powstałe przy ACTA do swoich rozgrywek politycznych, ten wątek pozostawię ich sumieniom… Przez kilka najbliższych dni w sieci będą pojawiać się różne statystyki i wyniki akcji Blackout. O wynikach Blackout SOPA w USA pisałem kilka dni temu. Fajnie byłoby gdyby udało się wykonać takie podsumowanie polskiej akcji. Na ten moment jest za wcześnie wyciągać jakiekolwiek poważniejsze wnioski, jakie przełożenie na realne działania rządu w sprawie ACTA dowiemy się już w czwartek, kiedy to Polska zamierza podpisać w Tokio umowę ACTA.

 

Co nam dał Blackout ACTA

Według niektórych polski Blackout ACTA nie dał nic lub dał niewiele. Niektóre media, nie wiedząc czemu, zaniżały liczby zaciemnionych stron, mówiąc i pisząc o ok. …150 stronach. Nie wiem czy to kwestia olania tematu, nieprzygotowania się do wywiadu, artykułu i zabrania głosu tylko dlatego, że inni o tym mówią czy też była to celowa zagrywka. Do ich wiadomości podaję link do listy stron, które zadeklarowały przystąpienie do protestu. Celem Blackout nie było bezpośrednie wywarcie wpływu na polski rząd a bardziej zwrócenie mu uwagi na problematyczność zawartych w ACTA stwierdzeń które godzą w wolność internetu i słowa. Według mnie ta akcja uzmysłowiła nam wszystkim, że nie jesteśmy sami, jest nas wielu i razem możemy zdziałać dużo, naprawdę dużo i gdyby nie odtajnienie słynnego hasła „admin1” o Blackout ACTA mówiono by znacznie więcej.

 

Sprzymierzeniec Google

Podczas akcji Blackout SOPA Google ogłosiło, że zobowiązuje się na dzień protestu spowolnić działanie robotów, w celu ochrony „zaciemnionych” stron przed spadkami w serpach. Jak podaje CloudFlare tego dnia aktywność robotów spadła o ok. 60%, w Bing o 2,35% a w Baidu o 11,33%.
Jak na tą chwilę nie znalazłem w sieci wzmianki o „spowolnieniu” ruchów robotów. W razie gdyby ktoś z Was znalazł taką informację poproszę o wspomnienie o tym w komentarzach pod wpisem.

 

Tokio to za mało

Jak się okazuje, sam podpis, który ma być złożony przez ambasadora Polski w Tokio (za zgodą premiera RP) to za mało. Jak pisze Nie dla ACTA w Polsce:

ACTA musi przejść jeszcze przez Parlament Europejski oraz zostać ratyfikowana w poszczególnych krajach. Tak, w Polsce też. Co za tym idzie – zgodnie z paragrafem 1 artykułu 133 Konstytucji – „Prezydent Rzeczypospolitej jako reprezentant państwa w stosunkach zewnętrznych: ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe”.
Ponadto: „Prezydent Rzeczypospolitej przed ratyfikowaniem umowy międzynarodowej może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie jej zgodności z Konstytucją.”
Oto mail, którego szukacie: listy[at]prezydent.pl

 

Przykładowe Blackout polskich stron

Polski Blackout 2012 - Antyweb

Polski Blackout 2012 - Antyweb

 

Polski Blackout 2012 - OwsiakNet

Polski Blackout 2012 - OwsiakNet

 

Polski Blackout 2012 - Wykop

Polski Blackout 2012 - Wykop

 

Polski Blackout 2012 - Ranczo.org

Polski Blackout 2012 - Ranczo.org

 

Polski Blackout 2012 - KlubFocu.pl

Polski Blackout 2012 - KlubFocu.pl

 

Polski Blackout 2012 - Mój Blog

Polski Blackout 2012 - Mój Blog

 

Do protestu przyłączyła się również strona MON ;)

Polski Blackout 2012 - MON

Polski Blackout 2012 - MON

 

 

I na koniec fajna grafika znaleziona przez Antyweb na Klikr.pl [znalazły się na niej dwie moje WWW ;) ]:

Polskie strony Blackout

Kategoria: Różności | Tagi: ,

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

Leave a Reply