08 lutego 2012 ~ 0 komentarzy

SEO jest złe, a strony wykupujące reklamy Ads powinny być wyżej w serpach ?

czy SEO jest złe ?Wpadki zdarzają się każdemu, nawet takiej firmie jak Google. Stwierdzenia nowego pracownika Google, Jonathana Rockway’a mówiące, że „SEO nie jest dobre dla użytkowników” oraz „Wystąpił błąd, który powoduje, że strony, które nie korzystają z kupowania reklam Ads są wysoko w rankingu wyszukiwania, a Google próbuje naprawić ten błąd” wywołały spore zamieszanie w sieci. Pytanie brzmi, czy to na pewno tylko wpadka?

Rockway w dyskusji na Hacker News powiedział:

If the social features are relevant, though, then users are getting a better experience. And that’s a good thing, even if individual pages get less traffic from Google. Instead of being able to SEO the entire Internet, businesses can now only affect the search results for a tiny percentage of users. That’s a good thing because SEO can’t scale, and SEO isn’t good for users or the Internet at large.

Co można przetłumaczyć:

Sygnały ze stron społecznych są bardzo istotne, użytkownicy posiadają coraz większe doświadczenie. I to jest dobra rzecz, nawet jeśli poszczególne strony otrzymają mniejszy ruch z Google. Firmy mogą teraz wpływać na wyniki wyszukiwania dla małego procentu użytkowników zamiast dotykać wyszukiwania w całym internecie. To dobrze, ponieważ SEO nie można skalować, SEO nie jest dobre dla użytkowników lub internetu.

 

Co na to Matt Cutts?

W nagraniu z sierpnia ubiegłego roku, szef zespołu Google do walki ze spamem, Matt Cutts powiedział, że SEO nie jest złe. czy coś od tamtej pory się zmieniło?

 

Nie kupujcie reklam

Jeszcze bardziej wylewny stał się Rockway, gdy spytano go o kupowanie reklam Ads:

If you look at the Google experience from the standpoint of customers, it’s pretty good. Users get relevant search results and ads. Advertisers get their content on top of everything else. It’s a good compromise between advertising and usability, and it works really well. It’s a bug that you could rank highly in Google without buying ads, and Google is trying to fix the bug. Manipulating Google results shouldn’t be something you feel entitled to be able to do. If you want to rank highly in Google, be relevant for the user currently searching. Engage him in social media or email, provide relevant information about what you’re selling, and, generally, be a “good match” for what the user wants.

Co tłumaczę jako:

Jeśli spojrzeć na doświadczenia Google z punktu widzenia klientów, to wygląda to całkiem dobrze. Użytkownicy otrzymują odpowiednie wyniki wyszukiwania oraz reklamy. Reklamy wyświetlane są na samej górze. Jest to dobry kompromis pomiędzy reklamą a użytecznością, który działa naprawdę dobrze. Pojawia się tutaj błąd, dzięki któremu można być wysoko w rankingu Google bez kupowania reklam, jednak Google stara się to naprawić. Manipulowanie wynikach Google nie powinno istnieć. Jeśli chcesz być wysoko w wynikach wyszukiwania, musisz być interesującym dla użytkowników. Angażuj ich w mediach społecznościowych, poprzez pocztę elektroniczną, dostarczaj istotnych informacji na temat swojej branży oraz generalnie dopasowuj się do potrzeb użytkownika.

Z powyższej wypowiedzi wnioskować można, że jeśli chcesz być wysoko w wynikach wyszukiwania będziesz musiał nabyć reklamy Google. To co się ostatnio dzieje np. w amerykańskich serpach, gdzie pierwsza strona wyników wyszukiwana zdominowana jest przez reklamy AdWords, wskazuje, że słowa Rockway’a mogą okazać się prawdą.

 

Sprostowanie własne czy wymuszone?

Kilka dni po wygłoszeniu „tezy” na temat reklam Ads, Jonathan Rockway, postanowił sprostować swoją wypowiedź. Sam czy został „zmuszony”? Nie sprostował natomiast wypowiedzi nt. SEO:

Nie powinienem wymieniać tematyki reklam. Pozycja w wynikach wyszukiwania powinna zależeć od jakości treści, jeśli witryna posiada najlepszą treść na dany temat powinna być wysoko w rankingu. Nie powinno być opcji by można było zmienić swoją pozycję w wynikach organicznych w jakikolwiek inny sposób, na przykład poprzez wykorzystanie błędów w rankingu algorytmu Google. Specyfika algorytmu uległa ciągłym zmianom, jednak jeśli witryna jest najlepsza spośród zaoferowanych w wynikach wyszukiwania na daną frazę, nie powinieneś się tym martwić.

 

Oficjalne stanowisko Google

Jak zawsze, rankingi wyszukiwania w Google są całkowicie niezwiązane z płatnymi usługami reklamowymi Google i innymi usługami partnerskimi, nie ma absolutnie żadnej możliwości, aby webmaster płacąc Google pieniądze, mógł podnieść swoją pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jeśli chodzi o SEO, wielu właścicieli witryn posiadających wysoką jakości mogą uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Właściciele witryn mogą również skorzystać z pomocy firm SEO w celu weryfikacji poprawności ich stron z zaleceniami Google.

Jak widać, jedna „świeża” osoba, która pracuje w zespole Google od niedawna, do tego nie pracująca w zespole, który zajmuje się tą tematyką, jest w stanie dobrze namieszać. Ciekawe ile prawdy jest w tym co powiedział Jonathan Rockway ? Na koniec odpowiedź Matta Cuttsa na całe zamieszanie, zamieszczona na Twitterze:

Matt Cutts na Twitterze

Źródło: http://searchengineland.com/google-clarifies-no-ads-shouldnt-help-rankings-no-seo-isnt-bad-110673

Kategoria: Google SEO | Tagi:

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

Leave a Reply