02 marca 2012 ~ komentarzy 5

Siła spamu na Pinterest

Spam na PinterestTempo w jakim rozchodzi się po Pinterest SPAM jest niewyobrażalnie szybkie. Przekonałem się o tym przed chwilą. Jak to możliwe, że tak odporny na SPAM „gość” jak ja dałem się nabrać? Czyżby zadziałała magia Pinterest i „pewność”, że tutaj nie dzieje się zło? A może to zwykła ciekawość? Nie wiem. Pewne jest, że w przeciągu kilkudziesięciu sekund ja oraz setki innych użytkowników Pinterest mogliśmy wzbogacić się o wirusa lub inne ustrojstwo. Poniżej opiszę na szybko jeden z mechanizmów działania spamerów na Pinterest.

Spam na Pinterest

Wszystko zaczęło się od wirusowo rozchodzącego się obrazka na tablicy głównej Pinterest na którym znajdowało się logo sieci kawiarni Starbucks, informacja „Starbucks rozdaje darmowe upominki wszystkim użytkownikom Pinterest” oraz link do strony na którą mamy się udać by dokończyć nasze zgłoszenie.

 

Będąc w przekonaniu, że Pinterest jest wolny od tego rodzaju spamu, wszedłem na podaną na obrazku stronę. Moim oczom ukazała się całkiem „przyjazna” strona, która nie dawała oznak tego co dopiero miało mnie spotkać. Znajdował się na niej m.in. widget Facebooka, „podpowiadający” mi, że kilku z moich znajomych już to lubi. Jak się okazuje oni tego „nie polubili”, prawdopodobnie dane moich znajomych pobierało z widgetu, który informuje, kto „lubi Pinterest” a nie tą stronę. Mądre i przekonujące. Poniżej wrzucam screen tego co ujrzały moje oczy:

Spam na Pinterest

Mechanizm działania jest prosty. By otrzymać kubek Starbucks wystarczy przypiąć na swoją tablicę wspomniany powyżej obrazek z logo Starbucks a następnie przejść na stronę o której napiszę poniżej. W momencie kiedy zobaczyłem pierwszy raz ten „konkurs” do rozdania było jeszcze 400 kubków, znikały w tak zawrotnym tempie, co jeszcze bardziej nadawało smaczku rywalizacji o darmowy prezent. Sądząc po liczbie przypięć obrazka na swoją tablicę (ponad 39 tysięcy) można stwierdzić, że niecny plan spamera powiódł się w 100%.

No dobra, przypiąłem na swoją tablicę, co teraz? Na powyższej stronie znajdował się link, w który należało kliknąć by dokończyć otrzymywanie kubka. Nie tracąc czasu kliknąłem. Dopiero teraz rozpoczęła się zabawa dla naiwnych. Poniżej dwa screeny:

Spam na Pinterest

Spam na Pinterest

I w taki oto sposób zakończyłem zabawę w naiwnego użytkownika Pinterest. Powyższych screenów nie trzeba tłumaczyć. Ciekaw jestem ilu z użytkowników podążyło dalej w pogoni za darmowym kubkiem Starbucks? Nawet jeśli był to tylko ułamek procenta tych 39 tysięcy, wynik jest imponujący.

Na koniec deser. Chcąc szybko zdobyć kubek wpisałem adres URL, który był podany na obrazku, nie sprawdzając źródła tego obrazka. Adres URL obrazka w Pinterest został zamieniony na link do japońskiej strony. Adresu nie będę podawał, żeby ktoś się nie skusił. Wrzucam screen poniżej:

Spam na Pinterest

Morał na dziś: Nie ma miejsca w sieci wolnego od Spamu a Pinterest jest chyba obecnie jednym z najlepszych miejsc do organizowania szybkich akcji spamerskich, które wykorzystują wirusowe rozchodzenie się informacji w niezwykle szybkim tempie.

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

5 komentarzy to “Siła spamu na Pinterest”

 1. Krzys Jarzab 2 marca 2012 at 08:30 Permalink

  nie ma idealnych serwisów społecznościowych – wszędzie jest SPAM :-/

  • Wojtek 2 marca 2012 at 08:45 Permalink

   To prawda, jednak siła „pinterestowskiego spamu” jest ogromna. Skoro dałem się nabrać?… :]

 2. deni 2 marca 2012 at 08:45 Permalink

  Dobrze określone ;) dla naiwnych. Niestety, na prawdę mało co dają za darmo i raczej trzeba się takich propozycji wystrzegać. Pozdrawiam. :)

 3. PK 2 marca 2012 at 08:55 Permalink

  nie ma nic za darmo WOjtek :) Powinieneś o tym wiedzieć ;)

  • Wojtek 2 marca 2012 at 09:10 Permalink

   Wierz mnie, że zdarzają się rzeczy za free ;) nawet na Facebooku. Oczywiście nie mówię o darmowych iPadach czy lustrzankach ;) Kubek to nic wielkiego, sam zdobyłem dwa na Fb ;)

   Artykuł nie ma tyle na celu pokazanie, że Pinterest jest zaspamowany co pokazanie jak ten mechanizm działa – szybko i skutecznie :)


Leave a Reply