20 stycznia 2012 ~ komentarze 2

Stop ACTA! Czas na polski protest!

Stop ACTAW ostatnich dniach dużo pisano na temat kontrowersyjnej ustawy, która zostanie poddana głosowaniu w Amerkańskim Kongresie. Ustawa SOPA pomimo tego, iż dotyczy USA, swoim zasięgiem może objąć cały świat. Skoro już tyle wiemy na temat SOPA czas najwyższy zająć się z kolejną kontrowersyjną ustawą jaką jest ACTA, która niebawem, bo już w czwartek 26 stycznia może zostać uchwalona zarówno w Polsce jak i całej Unii Europejskiej.

 

Co to jest ACTA?

Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) jest międzynarodowym porozumieniem w sprawie walki z naruszeniami własności intelektualnych. Negocjacje, prowadzone potajemnie, były prowadzone przez szereg krajów w tym USA, UE, Japonię i Szwajcarię od 2007 roku.

 

Korzyści z wprowadzenia ACTA

Według twórców porozumienia ACTA ma utrudnić wprowadzanie na rynek podrobionych towarów, jak również ograniczyć piractwo w środowisku cyfrowym. Twórcy ACTA twierdzą, że surowsze prawo z pewnością wyeliminuje zjawiska piractwa w sieci.

 

Zagrożenia spowodowane wprowadzeniem ACTA

Fundacja Panoptykon na swojej stronie pisze:

ACTA dopuszcza monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez miliony użytkowników, mimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem. Przykładem takiej metody może być szczegółowy monitoring danych przesyłanych między użytkownikami przy użyciu technologii głębokiej analizy pakietów (ang. Deep Packet Inspection). Dla użytkowników Internetu oznacza to rażące naruszenie ich prywatności, a dla dostawców postawienie ich w roli „policji internetowej”.

oraz

Przyjęcie ACTA w obecnym kształcie będzie miało poważne, negatywne konsekwencje dla wolności wypowiedzi, dostępu do dóbr kultury oraz naszego prawa do prywatności. Wbrew zapewnieniom lobby wspierającego to porozumienie, będzie też miało niekorzystny wpływ na światowy handel, innowacyjność i konkurencyjność rozwijających się dopiero gospodarek opartych na wiedzy, takich jak Polska.

Przeciwnicy wprowadzenia ACTA

Mamy już pierwszych przeciwników wprowadzenia ACTA. Może nie przeciwników całej ustawy ale co niektórych zawartych w niej zapisów. Z pewnością są nimi wiceminister administracji i cyfryzacji Igor Ostrowski oraz minister Michał Boni, którzy po spotkaniu z Grupą Dialog, poprosili premiera o ponowną dyskusję w sprawie ACTA.

Notatka z tego spotkania dostępna jest tutaj [PDF]

Obejrzyj co nam grozi po wprowadzeniu ACTA

Czy i kiedy czeka nas Blackout ACTA?

Wszystkie znaki na niebie wskazują, że tak. Z pewnością do powodzenia akcji „zaćmienia” polskiego i europejskiego internetu przyczyni się niedawno odbyta akcja STOP SOPA.
Jeśli tak to warto zadać sobie pytanie kiedy? Grzegorz Marczak z Antyweb zaproponował by polski Blackout ACTA odbył się w poniedziałek 23 stycznia. Według mnie jest to idealny dzień na tego typu protest. Chociażby z tego względu, że w poniedziałki większość urzędników zaczyna dzień w pracy od przeglądu informacji w sieci. A jeszcze gdyby udało się odciąć im dostęp do Naszej Klasy? Uuuu :)

Przyłączcie się do akcji Stop ACTA.

Kategoria: Różności | Tagi: ,

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

2 komentarze to “Stop ACTA! Czas na polski protest!”

  1. Przemek Sztal 21 stycznia 2012 at 08:01 Permalink

    To urzędnicy nie poznali jeszcze Facebooka? Biedaki :D

  2. kuzyn_maupy 8 marca 2012 at 10:16 Permalink

    fundacja Panaptykon jest chyba wspólnikiem diabła, gdyż nie zabiera się za istotę sprawy, tylko raczej ją zasłania choć doskonale zdają cobie sprawę, że tzw. „własność intelektualna” to przewrotny absurd prawny wymyślony na potrzeby światowej grabieży na masową skalę i neo-niewolnictwa, który to Polska bezmyślnie wspiera od 1994 roku, od kiedy Wałęsa, Pawlak i Dejmek tylnymi drzwiami wprowadzili do polskiej ustawy o prawach autorskich proamerykański system złodziejskich monopoli pseudo „własności intelektualnej”, który podczepiono i dobrze ukryto za systemem wynagradzania autorów (również wadliwym pod względem prawnym) – sprzecznych z demokracją, uznaniowych monopoli służących grabieży gospodarczej dziś już na masową, globalną skalę, nadawanych arbitralnie i uznaniowo w zamian za haracz od tego procederu i lojalność dla „króla” i zależnych od niego przedstawicieli…, co oczywiście podważa jednocześnie jakąkolwiek równość prawa, uczciwość, etykę, konkurencję, wolny rynek, wszelką demokrację oraz wszelkie swobody obywatelskie…, to faszystowskie rozwiązania, więc to już nie żarty…, czas się ocknąć i przejrzeć na oczy…


Leave a Reply