15 czerwca 2012 ~ komentarze 4

Zrozumieć Google Page Rank

Google Page RankCo to jest Page Rank i dlaczego bierzemy go pod uwagę skoro nie ma on bezpośredniego wpływu na pozycje w wynikach wyszukiwania? Zacznę od samej nazwy. Wiele osób zajmujących się SEO nadal sądzi, że słowo „Page” pochodzi o słowa „Strona”. Nic bardziej mylnego. „Page” pochodzi od nazwiska współtwórcy algorytmu Larry’ego Page’a, który w 1998 roku, wspólnie z Sergeyem Brinem, opracował Google Page Rank. Skala Page Rank zawiera się w przedziale od 1 do 10. PR składa się z wielu czynników wpływających na ustalanie rankingu strony, które przez 14 lat zmieniały swoją wartość i znaczenie. Z biegiem czasu Page Rank odgrywał coraz mniejszą, bezpośrednią rolę przy tworzeniu listy stron w wynikach wyszukiwania.

Zapamiętajmy! Page Rank jest tylko jednym z elementów decydujących o wartości strony. Dlatego też nie należy traktować PR jako wyroczni przy ocenianiu wartości strony, tym bardziej w momencie zakupu miejsca na link czy podczas oceny katalogu stron. Wydaje się to być bardzo oczywiste, prawda? Skąd w takim razie, w mejlach do mnie od firm zajmujących się promocją firm swoich Klientów, powtarzające się słowa typu „Państwa strona posiada zbyt niski Page Rank, żeby móc zaproponować lepszą ofertę” czy „Skąd u Państwa tak wysoki Page Rank, skoro na stronie nic się nie dzieje?”. Mała dygresja – nie jestem Państwem, jestem jednostką/osobą, która informuje o tym już na etapie nazwy swojego mejla… – też dostajecie mejle w których używa się takiej formy?

Kwestię oceniania autorytetu strony wyłącznie na podstawie jej PageRank’u dobrze opisała Ewa Gurzyńska z Performance Media:

Tak jak już wspomniałam na wstępie dobre strategie linkowania maja na celu pozyskanie linków z różnorodnych stron po to, aby pozyskane w ten sposób linki przypominały naturalny profil linkowania. W jaki jednak sposób wybierać odpowiednie strony? Jakie parametry uwzględniać? Najlepiej opierać się na autorytecie strony. I tu pojawia się pierwszy z problemów, a mianowicie większość osób ocenia autorytet strony wyłącznie na podstawie jej PageRank’u. Działanie takie może być jednak mylące, Opieranie się wyłącznie na jednym parametrze, który dodatkowo jest coraz rzadziej aktualizowany nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie oznacza to oczywiście, ze PR nie powinien być w ogóle uwzględniany przy ustalaniu autorytetu witryny, ale warto go zestawić z kilkoma innymi wskaźnikami, takimi jak chociażby mozRank i mozTrust. Ponadto warto przyjrzeć się bliżej badanej witrynie, zwrócić uwagę na komentarze i oceny użytkowników. Dodatkowo dobrze jest sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: Czy badana witryna wygląda na zaufaną? Czy badana witryna posiada odwiedzających, którzy traktują ja poważnie? Jeżeli witryna jest zaufana, to czy jest powiązana tematycznie ze strona do której chcemy z niej linkować?

Pomimo coraz mniejszego wpływu Page Rank na pozycję strony w wynikach wyszukiwania nie powinniśmy o nim zapomnieć, kto wie kiedy jego twórcy ponownie postawią na zwiększenie jego wartości podczas tworzenia rankingu stron w wynikach wyszukiwania.
Chętnie zapoznam się z Waszymi opiniami na temat obecnego wpływu Google Page Rank na pozycje strony w serpach.

 

Popraw swój Page Rank

Poniżej znajduje się interesująca infografika, przygotowana przez Zippy Cart, która pomaga zrozumieć co możemy jeszcze zrobić w kwestii naszego Page Rank.

Zrozumieć Google Page Rank

Kategoria: Google | Tagi:

Autorem tekstu jest Wojtek Tyluś. Powyższy tekst jest moją osobistą opinią, mogę się mylić a Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Witajcie na moim blogu

Blog Wojtka Nazywam się Wojtek Tyluś i jestem autorem tego bloga. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące m.in.: SEO, serwisów społecznościowych, a także dowiesz się co słychać ciekawego w sieci. Wiadomości, które z jakiegoś powodu nie trafiły na bloga, znajdziecie śledząc moje profile społecznościowe, zwłaszcza na Facebooku oraz Google+. Zapraszam.

4 komentarze to “Zrozumieć Google Page Rank”

 1. zgred 15 czerwca 2012 at 07:50 Permalink

  Fajna infografika :) w PL nierealna :)

  • Wojtek 15 czerwca 2012 at 07:59 Permalink

   To fakt :)
   czasem marzy mi się taki Gugiel jaki mają w stanach :)

 2. Paweł Wojnicz 21 czerwca 2012 at 20:57 Permalink

  W tej chwili prowadzę kilka portali i najwyższy jaki dotychczas w swojej działalności miałem na stronie to 4 :) Mam nadzieje, że kiedyś strony skoczą do 6 i wyżej. Praca przy stronie się opłaca.

 3. Connect Piotr 10 listopada 2012 at 13:38 Permalink

  Dzięki za pigułkę wiedzy. Od dłuższego czasu siedzę i uczę się na swojej stronie „amatorskiego pozycjonowania” średnio mi to wychodzi, no ale nie podaję się. Im więcej tego rodzaju wpisów tym więcej taki amator ja ja wie :) dzięki


Leave a Reply